DOLAR

15,8769$% 0.2

EURO

16,8435% -0.21

GRAM ALTIN

945,16%0,54

ÇEYREK ALTIN

15.084,99%0,26

BİTCOİN

468170฿%0.71144

a

YERİ BELLİ OLMAYAN SAVAŞ; MİRYEKEFALON

‘Coğrafya kaderdir ‘ İbnu Haldun der bunu , o halde, Anadolu’da bizim kaderimizdir Bu kaderi şekillendiren coğrafya tatlısıyla acısıyla nimetleriyle tarihimizi ve bugünümüze şekillendirmiştir

Öyle bir coğrafyadır ki Denizli coğrafyası her yanı tarihle doludur özelikle de Türk tarihi ile bu coğrafyada ki önemli noktalardan bir tanesi de Çivril Akdağ’ın batı yamacında bulunan Kufi Çayı Geçidi’dir. Bu geçidi önemli kılan, Batı Anadolu’yu İç Anadolu’ya bağlayan antik çağlardan bu yana kullanılan stratejik bir geçit olmasıdır. Bu geçidin tarihteki önemi ise Türklerin Anadolu topraklarının sonsuza kadar ellerinde tutma mührünü aldıkları savaşa ev sahipliği yapmasıdır.

foto 7 10 - YERİ BELLİ OLMAYAN SAVAŞ; MİRYEKEFALON

Aslında bu savaşın adını doğru telaffuz etmek, iyi tarih biliyor olduğunuzun göstergesidir ki bence adını doğru telaffuz eden azdır. Çeşitli söylenişi vardır: Miryokafalon, Miryakefilon, Maryokefilon gibi… Bir de bu savaşın geçtiği alanlar hakkında Anadolu’da çok büyük bir tartışma vardır. Kimisi Egirdir Gölü Isparta der, kimisi Kütahya, kimisi ise Konya yakınları… Ama tüm veriler Denizli Çivril Düzbeli gösterir. Yazımızın ilerleyen bölümlerinde bunları sizinle paylaşacağım. Şimdi savaşın kendisine gelecek olursak; Bizansın Türkler’i Anadolu’dan kapı dışarı etme umutlarının tamamen tükenmesi, Bizansın bu savaşı kaybetmesi sonucu vuku bulmuştur.
Claude Cahen‘e göre; bu savaşın Bizans için özel anlamı, teoride kendilerinin kabul ettikleri Asya topraklarını gerçekten geri alma ve Suriye siyasetinde de büyük bir rol oynama umudunun bir daha asla geri gelmeyecek şekilde yıkılmasıdır.
foto 4 38 - YERİ BELLİ OLMAYAN SAVAŞ; MİRYEKEFALON
Bu savaş, bundan sonra Anadolu’da kesin ve tamamıyla bağımsız bir Türk devletinin var olduğunun işaretidir.

Yazımızın yukardaki kısımlarında da bahsettiğim gibi bu savaş hakkında Anadolu’nun belli yerlerinde savaşın kendi illerinde yaşandığına dair büyük tartışma yaşanıyor. Ama biz bu tartışmalara pek bulaşmadan, kendi gözlerimizle ve alanın büyük bir kısmını taramamız itibariyle Denizli Küfi Geçidi olduğuna kesin bir gözle bakıyorum.

foto 6 10 - YERİ BELLİ OLMAYAN SAVAŞ; MİRYEKEFALON

Diyeceksiniz ki “Nasıl bu kadar kesin konuşuyorsun?” konuşuyorum, çünkü Laodikya’dan çıkan ve Çivril Küfi Çayına kadar gelen yollar üstünde bu savaşa dair yüzlerce mezar taşı, tamga, savaş alanı alp mezarı bulunmakta. Hele 1950 yılında Küfi Çayı’nın girişinde yapılan DSİ çalışmasında çalışan ve bugün 90 yaşlarında olan Ali ÇALIK beyin beyanları, bu konuyu aydınlatacaktır. O tarihlerde henüz 16-17 yaşlarında olan Ali Çalık, baraj çalışması sırasında Haçlılar’a ait olduğu düşünülen savaş malzemeleri çıktığını, bunların da vagonlarla Ankara’ya gönderildiğini söylüyor. Savaş malzemeleri arasında kılıçlar, zırh parçaları, mızrak başları ve ok uçları bulunuyormuş.

foto 3 69 - YERİ BELLİ OLMAYAN SAVAŞ; MİRYEKEFALON

İşte bu savaş malzemelerinin, “devlette kayıtlı hiç bir şey kaybolmaz” esasına göre muhakkak devletimizin bir deposunda durması muhtemeledir. Bu malzemeler bir an öce bulunmalı ve sonuçları kamuoyuyla paylaşılmalıdır ki tartışmalar ortadan kalksın.

Diğer bir kesinlikse, ünlü Bizans tarihçisi Nikitas’ın Historia kitabında anlatığı savaşa dair yer tanımlamalarıdır. Kaldı ki Nikitas bu toprakların bir insanıdır ve Honaz’lı Nikitas olarak bilinir. Bu coğrafyayı çok iyi tanımaktadır ve kitabında anlattığı yerler bugünkü Homa Işıklı ve Kufi geçidiyle bire bir örtüşmektedir.

foto 5 21 - YERİ BELLİ OLMAYAN SAVAŞ; MİRYEKEFALON

Konun en önemli noktasına gelirsek, Denizli’de özelikle köklerimize bağlılık konusunda bu savaşın önemi pek kavranmıyor ve anlaşılamıyor.

Bu savaşın kesin yerini tespit için bölgede yapılacak arkeolojik bir çalışma bu tartışmalara son verecek ve bu Türk tarihi için önemli savaşı, Denizliler olarak layıkıyla kutlamaya sebebiyet verecektir.

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Sıradaki haber:

Acıpayam’da Kaza: 3 Yaralı

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.