DOLAR

17,9140$% -0.05

EURO

18,3330% 0.24

GRAM ALTIN

1.016,93%0,48

ÇEYREK ALTIN

16.178,58%0,54

BİTCOİN

428005฿%0.25827

a

Tedavi Edilmeyen Hemoroid Hayati Tehlikeye Yol Açabiliyor

DenizliPost, Güvenilir Haberin Adresi

Özel Cerrahi Hastanesi Genel Cerrahi, Obezite ve Metabolik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Özgür Kaya, halk arasında ‘basur’ olarak bilinen hemoroidin tedavisine vurgu yaparak; “Kan düşüklüğü olan hastalarda ciddi kanamalarla beraber, hayati tehlike de söz konusu olabilir” dedi.

Halk arasında ‘basur’ olarak bilinen hemoroid hastalığı önemli bilgiler veren Özel Denizli Cerrahi Hastanesi Genel Cerrahi, Obezite ve Metabolik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Özgür Kaya, “Hemoroid, makat bölgesindeki damarların genişlemesi ortaya çıkan bir sorundur. Damarlarda fazla miktarda kan birikmesi, pıhtı oluşması sonucunda hemoroidal rahatsızlıklar oluşur. Eğer ileri evre hemoroid de ise enfeksiyon oluşma riski de vardır çünkü açık bir damar dokusu var ve enfeksiyona yatkın olduğu için anal apselere neden olabilir. Hastanın daha önceden kan düşüklüğü var ise, ciddi kanamalara neden olmakla beraber, hayati tehlike de söz konusu olabilir” dedi.

“RAHATSIZLIĞIN EVRESİNE GÖRE TEDAVİ YÖNTEMLERİ DEĞİŞİYOR”

 Hemoroid hastalığının tanı ve tedavi yöntemlerinden bahseden Op. Dr. Kaya “Öncelikle gelen hastalarımızın şikayetlerini dinliyoruz ve fiziki muayenesini gerçekleştiriyoruz. Fiziki muayenesinde hemoroidal hastalıkların evrelemesini yapıyoruz. Bağırsağın iç kanalını görebilmek için endoskopik incelemeler yapmak durumunda olabiliyoruz. Hemoroidal hastalık 4 evreden oluşuyor. Evre bir hemoroidal hastalıklarda; makat bölgesinde şişlik vardır, damar pakeleri gözükür. Evre iki hemoroidal hastalıklarda; makat bölgesinde biraz daha şişkinlik artmış durumdadır. Evre üçte ise; hemoroid pakeleri dışarı doğru çıkmış durumdadır ama kişi bunları eliyle içeri atabilir. Evre dörtte ise artık hemoroid pakeleri dışarda bir karnabahar görüntüsü halindedir ve kişi bunları kendisi içeri atamaz. Mutlaka bir hekim müdahalesi gereklidir. Tedavi yöntemlerinde ise hemoroidin evresine ve sayısına göre değişebiliyor. Evre bir, evre iki ve evre üçte lazer hemoroid tedavisini öneriyoruz. Daha ileri evre hemoroidal hastalıklarda ise çeşitli cerrahi yöntemleri öneriyoruz” diye konuştu.

“MASA BAŞINDA OTURANLAR DİKKAT!”

 Hareketsiz yaşamı olanlarda hemoroidal hastalık riskinin daha yüksek olduğunun altını çizen Op. Dr. Kaya, şu bilgileri paylaştı: “Öncelikle şikayetleriniz var ise bir genel cerrahi doktoruna başvurulmalıdır. Bol tüketimi yapılmalıdır. Posalı bol sebzeli yiyecekler tüketilmelidir. Hareketli bir yaşantımızın olması gerekiyor. Masa başında çalışılıyorsa ara ara kalkarak yürüyüşler yapılmalıdır” dedi.

 

 

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Sıradaki haber:

Denizli’nin İhracatı, 6 Ayda 2,5 Milyar Doları Aştı

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.