DOLAR

18,8002$% -0.04

EURO

20,5437% -0.68

GRAM ALTIN

1.183,11%0,21

ÇEYREK ALTIN

19.104,83%-0,05

BİTCOİN

447892฿%4.91033

a

SOL Parti İl Başkanı Kamil Doğan:  “Basını Susturamayacaklar!”

DenizliPost, Güvenilir Haberin Adresi

parti Denizli il başkanı Kamil Doğan 10 Ocak Çalışan Günü vesilesiyle bir mesaj yayımladı. Yayımladığı mesajda basın emekçilerinin sansür yasasıyla beraber yıldırılmaya çalışıldığını belirtirken, tutuklu özgür bırakılması gerektiğini söyledi.

İl Başkanı Av. Kamil Doğan 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle yaptığı açıklamada, özgürlüğün olmadığı koşullarda gazetecilik yapmanın zorlaştığını belirterek, doğru haber yapan, gerçeğin peşinde koşan, çalışan gazetecilerin günü kutlu olsun dedi.

Toplum her geçen gün haber alma hakkını kaybederken, gazetecilerin özgürlüğünü yitirdiğini belirten Kamil Doğan; ‘Gazetecileri Koruma Komitesi’nin (CPJ) 2022 yılını kapsayan raporuna göre, son 1 yılda en çok gazeteci tutuklayan ülkeler arasında Türkiye de yer aldı. Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) raporlarına göre, 2022’yi 43 gazeteci cezaevinde geçirdi. Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) Örgütü’nün hazırladığı 2022 Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi’ne göre ise Türkiye, 180 ülke içerisinde 149’uncu sırada yer aldı. Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD) 2022 Aralık ayı raporuna göre de 2022’de 174 davada 263 gazeteci yargılandı.” Dedi

“YEREL BASIN DESTEKLENMELİ”

Av. Kamil Doğan, Türkiye’de gazetecilerin yazdıkları ve söyledikleri nedeniyle cezaevlerine atıldığını belirterek, “Gazeteciler özgürlüğünü yitirirken toplum haber alma hakkını, Türkiye ise demokrasisini kaybediyor. 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nün kutlanacak bir yanı kalmadı. 2022 yılında da sansür yasası, polis şiddeti, gözaltılar ve tutuklamalarla gazetecilik alındı. Gazetecilerin özgürce çalışacağı ortam hem fiili hem de çıkartılan sansür yasasıyla ortadan kaldırıldı. Bunun son örneği yeni çıkartılan Medya yasası oldu. Bu yasa sadece sansür yasası  değil, yayınladıkları yönetmenlikle yerel medyanın yerine getiremeyeceği koşulları şart koşarak yerel internet haber sitelerini adeta yok saydılar. Sermayeye bağlı yerel medya ayakta kalacak, yerel gazeteciler yok olacak. Yerel basının gazetecilik yapma hakkının elinden alındığı yönetmenlik değiştirilmeli, yerel basının ayakta kalmasının tüm koşulları yaratılmalıdır.” Dedi.

“BASINI SUSTURAMIYACAKLAR”

Kamil Doğan, Bütün bu koşullarda gerçek haberciliğin peşinde koşan, gazetecilik yapmanın  bir özgürlük meselsesi olduğunu bilen çalışan gazetecilerin gününü kutluyor, gazetecilerin özgür kaldığı, gazeteciliğin olarak görülmediği günlerde gazetecilik yapma umudumuzu koruyoruz. Özgür basın emekçileri tüm bunların karşısında halkın haber alma ve doğru bilgilenme hakkından zerre kadar taviz vermeden işini yapmaya devam edecektir. Susmadılar, susturamayacaklar!” dedi.

 

 

 

 

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Sıradaki haber:

Başkan Zolan, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü Kutladı

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.