DOLAR

8,4311$%0.03

EURO

9,9789%0.04

GRAM ALTIN

483,70%-0,47

ÇEYREK ALTIN

7.783,23%-0,62

a

SELÇUKLU DÖNEMİNE AİT TÜRBE RESTORE EDİLECEK

Buldan Belediyesi, ’nde bulunan Emir Sultan Türbesi’nin restorasyon çalışmalarını hızlandırdı.  Türbe’nin bulunduğu alanda düzenlenen toplantıda, Türk Ocakları Denizli Şube Başkanı Prof.Dr. Turgut Tok,  Türbe’nin Denizli’de bir elin parmaklarını geçmeyecek kadar az sayıda olan Selçuklu dönemine ait eserlerden biri olması nedeniyle önemli olduğunu vurgularken,  Başkan Mustafa Şevik,  Emir Sultan Türbesi’ni turizme kazandırmak için restorasyon projesi hazırlandığını açıkladı.

Buldan Belediyesi tarafından yürütülen,  ilçenin  tarihi dokusu eşsiz mimarisi ile dikkat çeken sokaklarında başlattığı Sağlıklaştırma ve Restorasyon uygulamaları, mahallelerde de devam edecek.  Buldan Belediye Başkanı Mustafa Şevik, Yenicekent Mahallesi’nde bulunan ve Selçuklu dönemine ait olduğu bilinen Emir Sultan Türbesini restore etmek için çalışma başlattı.  Restorasyon Projesi hazırlık çalışması devam eden Türbe’nin bulunduğu alanda düzenlenen toplantıya, Buldan Belediye Başkanı Mustafa Şevik, Türk Ocakları Denizli Şube Başkanı Prof.Dr. Turgut Tok, Tripolis Kazı Heyeti Başkanı Prof.Dr. Bahadır , PAÜ Tarih Bölümü Başkan Yardımcısı, Dr. Öğr. Üyesi Selim Parlaz, Başkanı Mehmet Ali Erbeği, Buldan Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Nuri Ertekin, Denizli’de Ahilik geleneğini ve ahilerini araştıran Yazar Hasan Kallimci, Yenicekent Mahalle Muhtarı Musa ile çok sayıda davetli katıldı.

11 105 1024x683 - SELÇUKLU DÖNEMİNE AİT TÜRBE RESTORE EDİLECEK

Toplantının açılış konuşmasında, Emir Sultan Türbesi’nin Denizli’de sayıları oldukça az olan Selçuklu dönemine ait eserlerden biri olması nedeniyle önemli olduğunu vurgulayan Türk Ocakları Denizli Şube Başkanı Prof.Dr. Turgut Tok, “Burayı önemli kılan bir iki husus var. Onlardan biri de Direbolu meselesi. Bu yörenin,  Oğuz Türkkleri’nin ilk yerleştiği bölge olması ve Buldan’daki yerleşimin de bu bölgeden yapılan göçle oluşuyor olması. İkinci bir husus ise Emir Sultan Türbesi’nin 13 veya 14.yüz yıl yapılarından biri olması. Türbe ile ilgili bir kitabe yok ama Saim Cirtil’li Hocanın yaptığı çalışmaya burası ,1200-1300 yıllara ait.  1200-1300 yıllar dediğimiz zaman Osmanlı Devleti öncesi dönem. Yani Selçuklunun dönemine, Beylikler dönemine ait bir eser demektir.  Ve Denizli’de Beylikler dönemine, Selçuklu dönemine ait  mimari yapı bir elin parmağı kadar ancadır. Bir tanesi de burada. nedenle Emir Sultan Türbesi önemli” dedi.

3 1586 1024x683 - SELÇUKLU DÖNEMİNE AİT TÜRBE RESTORE EDİLECEK

“EMİR SULTAN TÜRBESİYLE İLGİLİ ÖNEMLİ BİLGİLERE ULAŞTIK ”

Emir Sultan Türbesi ile ilgili güncel bilgilere ulaştıklarını söyleyen Tripolis Kazı Heyeti Başkanı Prof.Dr. Bahadır Duman, “M.S 14.yüzyıla ait Türbe. Saim Cirtil’i Hocanın çalışması var ama biz onu güncelledik.  Türbe ile ilgili yeni bilgilere ulaştık. Biz Tripolis haricinde bu bölgede, Selçuklu, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemine ait izleri de takip ediyoruz.  Aynı bölgede bulunan mezarlıkta yaklaşık 3 bin tane mezar taşı okundu. Şimdi Başkanımızın da desteği ile haline getirmek istiyoruz. Ayrıca, restorasyona yönelik Buldan Belediye Başkanımız Mustafa Şevik’in çeşitli girişimleri var. Onun öncesinde de Türbe çevresinde bir kazı belki yapılabilir. Kaza çalışmalarında belki kitabeye de ulaşılabiliriz. Yine Vakıflar Genel Müdürlüğü arşivlerine girdik, Başbakanlık arşivlerine girdik, isimle ilgili tespitlerimiz var. Ama bunu da kitapta yayınlayacağız. Bu şekilde çalışmalarımız devam ediyor ” diye konuştu.

ÇALIŞMALARIMIZ DEVAM EDİYOR”

Türbenin turizme kazandırılması için proje hazırlama çalışmalarının devam ettiğini açıklayan Buldan Belediye Başkanı Mustafa Şevik, “Buldan’daki tarihi sokakları, kültür mirası  tescilli evlerimizin restorasyon çalışmalarının yanı sıra Yenicekent ile ilgili çalışmalarımız da devam ediyor.  Prof.Dr. Bahadır Hocamın da destekleriyle restorasyon projesi hazırlanıyor. Bugün 14.yüz yıla ait olduğu bilinen Emir Sultan Türbesi’ni en kısa zamanda turizme kazandıracağız” dedi.

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Sıradaki haber:

EĞİTİM İÇİN EL ELE’DE YENİ DÖNEM KAYITLARI BAŞLADI

HIZLI YORUM YAP

BULDAN Buldan’da mütevazi kutlama Buldan’ın Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 99. yıl dönümü, Alanyazı Meydanı Atatürk Anıtı’nda düzenlenen mütavazi bir törenle kutlandı. Belediye Başkanı Mustafa Şevik,” Dört Eylül günü Yunan işgal güçlerini Buldan topraklarından çıkaran milli kahramanlarımızın isimlerini nesiller boyu yaşatmak en önemli vazifemizdir. Buldan Halkımızın 4 Eylül Kurtuluş Günü kutlu olsun” dedi. 4 Eylül Buldan’ın Düşman İşgalinden Kurtuluşu’nun 99. yıl dönümü kutlamaları, sabah ezanının ardından tüm camilerde sala okunması ve Topdami Mevkii’nde temsili top atışıyla başladı. Kurtuluş Günü Kutlama programı, Alanyazı Medanı Atatürk Anıtı’nda düzenlenen törenle devam etti. Törene, Belediye Başkanı Mustafa Şevik, belediye meclis üyeleri ve daire amirleri katıldı. 4 Eylül Buldan’ın Kurtuluş Günü’nün bu yıl da mütevazı bir törenle kutladıklarını söyleyen Belediye Başkanı Mustafa Şevik, “2022, Buldan’ın Düşman İşgalinden Kurtuluşunu 100.yılı. 4 Eylül’ü önümüzdeki yıl, 100.yıla yakışır bir törenle kutlayacağız. Bunun hazırlıklarına şimdiden başladık” dedi. Başkan Şevik, “Milletlerin hayat özlerini, milli kültürlerini koruması, yaşaması, öğrenmesi ve gelecek nesillere aktarması işi inanıyorum ki gençlerin olacaktır. Osman Gazi’nin mintanını, Yıldırım Beyazıt Han’ın kızının gelinliğini, Barbaros’un şalını dokuyan, sanatıyla adını dünyaya duyuran atalarımızın torunları olarak, milli değerlerimiz ile İstiklal Savaşımızın ve kurtuluşumuzun sembolleri haline gelen Kara Ali, Ahmet Ağa, Necip Ağa, Çopur Süleyman Efe, Müftüzade Salih Efendi, Hacı Ağa Osman, Kolağası Mehmet Efendi gibi milli kahramanlarımızın isimlerini nesiller boyu yaşatmak, en önemli vazifemizin başında gelmektedir. Milletlerin hayat özlerini, milli kültürlerini koruması, yaşatması, öğrenmesi ve gelecek nesillere aktarması işi inanıyorum ki gençlerin olacaktır. Buldanlı hemşehrilerimin 4 Eylül Kurtuluş Günü kutlu olsun” diye konuştu. Buldan Belediyesi’nin hazırladığı 4 Eylül Buldan’ın Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 99.yıl dönümü şenlikleri, pandemi ve Türlübey Mahallesi ile Türkiye’nin bir çok bölgesinde meydana gelen orman yangınları, çok sayıda vatandaşın hayatını keybettiği Batı karadeniz sel felaketi nedeniyle iptal edilmişti.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.