DOLAR

18,6266$% 0.06

EURO

19,0959% -0.74

GRAM ALTIN

1.042,46%-0,36

ÇEYREK ALTIN

17.015,41%-0,75

BİTCOİN

298595฿%-3.44953

a

PAÜ’de “Türkiye ve Avrupa’da Alzheimer Hastalığına İlişkin Yaklaşımlar” Konuşuldu

DenizliPost, Güvenilir Haberin Adresi

Türkiye Ulusal Ajansı tarafından desteklenen ve Pamukkale Üniversitesi’nin (PAÜ) yürütücüsü olduğu REMEM projesinin kapanış toplantısı ve “Türkiye ve Avrupa’da Alzheimer Hastalığına İlişkin Yaklaşımlar” isimli panel, PAÜ Konferans Salonunda gerçekleştirildi.

PAU 0012 1024x683 - PAÜ’de “Türkiye ve Avrupa'da Alzheimer Hastalığına İlişkin Yaklaşımlar” Konuşuldu

Düzenlenen kapanış toplantısı ve panele; proje yürütücüsü olan Pamukkale Üniversitesi öğretim üyeleri Doç. Dr. Arzum Işıtan, Prof. Dr. Şahin Kapıkıran ve Fırat Sevgin; proje ortaklarından Kırklareli Üniversitesi’nden Dr. Öğr. Üyesi Evren Çağlarer, Dr. Öğr. Üyesi Gülcan İner, Doç. Dr. Soner Yeler ve Öğr. Gör. Fırat Özcan, İtalya’dan COSVITEC Societa Consortile Arl’den Aniello Gervasio, Romanya’dan Cluj Napoca Teknik Üniversitesi. Öğretim üyesi Doç. Dr. Gratelia Dana Boca, Denizli İnovasyon Derneği Başkanı Şaban Varol, Volkan Cesur, Ayşe ve İbrahim Çakır katıldı.

8O7A1058 1024x683 - PAÜ’de “Türkiye ve Avrupa'da Alzheimer Hastalığına İlişkin Yaklaşımlar” Konuşuldu

Projenin kapanış toplantısında panel sunumlarını; Dr. Öğr. Üyesi Evren Çağlarer moderatörlüğünde, Doç. Dr. Arzum Işıtan, Prof. Dr. Şahin Kapıkıran, Prof. Dr. Velittin Kalınkara projenin diğer ortaklarından olan İtalya COSVITEC Societa Consortile Arl’den Aniello Gervasio, Romanya’dan Cluj Napoca Teknik Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Gratelia Dana Boca gerçekleştirdi. Sunumların sonunda, REMEM Projesi ortağı olan tüm öğretim üyeleri ve uzmanlar Alzheimer hastaları için gündüz bakımevlerinin yaygınlaşması gerektiği konusunda hemfikir olduklarını ifade ettiler. Toplantının sonunda Alzheimer Derneği’nden Necati Çallı, bir Alzheimer hastasını konu alan “Aynadaki Yabancı” adlı tiyatro oyunundan kısa bir gösteri sundu. sonrası proje ortağı tüm kurumların üyeleri Rektör Yardımcısı Prof. Dr. M. Ensar Yeşilyurt’un da katıldığı PAÜ Havuzbaşı Restoranda düzenlenen akşam yemeğinde bir araya geldi. Koordinatörlüğünü Pamukkale Üniversitesinin yürüttüğü REMEM Projesi, Erasmus+ Yetişkin Eğitimi Stratejik Ortaklığı kapsamında Türkiye Ulusal Ajansı tarafından desteklenen bir proje olup, Kırklareli Üniversitesi ve Denizli İnovasyon Derneği (DİDER), İtalya’dan COSVITEC Societa Consortile Arl ve Romanya’dan Cluj Napoca Teknik Üniversitesi projenin ortaklarıdır.

PAU 0068 1024x683 - PAÜ’de “Türkiye ve Avrupa'da Alzheimer Hastalığına İlişkin Yaklaşımlar” Konuşuldu

Çevrim içi ve mobil bir uygulama olan REMEM, hatırlatma uygulamaları kullanarak mevcut hastalığın ilerlemesini geciktirmeyi, hastalık hakkında hasta yakınlarına daha ayrıntılı bilgi sağlamayı amaçlamaktadır. Bu uygulamalar bireysel hatırlatmalar, aile video ve aile resim albümleri, günlük yaşamda bireye kişisel konfor sağlayan çeşitli zeka ve kişisel beceri oyunları modülleri içermektedir. Ayrıca REMEM projesi kapsamında demans ve Alzheimer hastalarına daha etkili hasta bakımı sağlanabilmesi ve hasta yakınlarına rehber olunabilmesi için “Hasta Yakınları için Alzheimer Bilgilendirme Kitabı” Türkçe ve İngilizce olarak hazırlanmıştır. Hem geliştirilen uygulama hem de hasta yakınları bilgi rehberi olarak hazırlanan kitaplar ile bu hastalığın olumsuzluklarını azaltmaya yardımcı olunması hedeflenmiştir. Proje kapsamında ayrıca, çocuklara yönelik olarak Balıkesir Üniversitesi’nden Doç. Dr. Sonnur Işıtan tarafından hikayelendirilen  “Hafıza Yapbozu” isimli kitabı 4 farklı dilde hazırlanmıştır.

Alzheimer ve demans hastalarının yakınları için hazırlanan uygulama ve bilgilendirme kitabı ile çocuklara Alzheimer hastalığını tanıtmayı amaçlayan “Hafıza Yapbozu” adlı hikaye kitabı,  projenin web sitesi www.remem.eu adresinden edinilebilmektedir.

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Sıradaki haber:

Denizli Büyükşehir’den Bozkırın Tezenesi’ne Vefa

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.