DOLAR

8,4053$%-0.01

EURO

9,9908%0.03

GRAM ALTIN

489,21%0,53

ÇEYREK ALTIN

7.860,48%0,37

a

PAÜ ÇTLE’DEN 9 DİLDE ÇEVRİMİÇİ ADAM ASMACA OYUNU

Üniversitesi (PAÜ) Fen-Edebiyat Fakültesi Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları (PAÜ ÇTLE) Bölümü’nün yayınladığı internet sitesinde, 9 farklı dilin yer aldığı adam asmaca oyunu ile kelime öğrenmek keyifli hale geliyor.

Koronavirüs (Covid-) salgını sebebiyle öğrencilerin derslerini internet üzerinden işlediği ve çoğunlukla evlerinde vakit geçirdiği şu günlerde, PAÜ ÇTLE Bölümü, ticari kaygısı olmayan ve reklam içermeyen bir siteyi hizmete sundu.

Yabancı dil öğreniminde, gramer yapılarının yanında kelime ezberlemek de o dili konuşabilmek için son derece önemlidir. Bu nedenle, PAÜ ÇTLE Bölümü,  özellikle vakitlerinin çoğunu evlerinde geçiren öğrencilerin ve yabancı dil öğrenen bireylerin, kelime öğrenmelerini daha keyifli bir hale getirmek üzere “Adam Asmaca” oyununu, yabancı kelimelerle oynanabilir hale getirdi.

ctle 4 - PAÜ ÇTLE'DEN 9 DİLDE ÇEVRİMİÇİ ADAM ASMACA OYUNU

Siteye giriş yapan ziyaretçiler, Azerice, Kazakça, Kırgızca, Özbekçe, Türkmence, Osmanlıca, Rusça, ve Arapça dillerinden birini seçerek oyuna başlıyor. Daha sonra harflere basarak sorulan kelimeyi bulmaya çalışıyor. Böylece, oyun ile keyifli bir zaman geçiren ziyaretçiler, aynı zamanda yeni kelimeleri de öğrenme fırsatı buluyor.

ctle 2 - PAÜ ÇTLE'DEN 9 DİLDE ÇEVRİMİÇİ ADAM ASMACA OYUNU

Konu ile ilgili duygu ve düşüncelerini paylaşan Denizli Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Müdürü ve aynı zamanda Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bölüm Başkanı Prof. Dr. Nergis Biray şunları söyledi: “Türk dünyasında çocuk oyunlarının büyük bir kısmı ortaktır. Oyuncaklar ve kullanılan malzemelerde adlandırmalarda da büyük oranda bir ortaklık vardır. Bu oyunların Türk ve akraba topluluklarını kapsayacak şekilde ortaya konulması benzerliklerin ortaya konulması önemlidir.  Bu tür uygulamalar Türk Dünyasında çocuk oyun ve oyuncaklarına yönelik kültürel bir bilincin oluşturulmasına da katkı sağlayacaktır. Bununla birlikte çocuklara yönelik uygulamalarıyla kültürel oyun ve oyuncakların eğitim uygulamaları içerisinde yer almasını ve millî kimliğin inşasına da katkı sağlayacaktır.”

MG 4392 biray - PAÜ ÇTLE'DEN 9 DİLDE ÇEVRİMİÇİ ADAM ASMACA OYUNU

 Siteyi ziyaret etmek için:

http://pauctle.com/hangman/

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Sıradaki haber:

YENİÇAĞ’IN YAZARI VEKİL CAHİT ÖZKAN’I YAZDI: MEŞRUİYETİN BIYIKLARI!

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.