DOLAR

15,8776$% 2.14

EURO

16,7888% 3.23

GRAM ALTIN

927,71%1,85

ÇEYREK ALTIN

14.899,78%1,19

BİTCOİN

477278฿%2.95045

a

Muazzez Ersoy kimdir? Muazzez Ersoy kaç yaşında ve nereli?

Türk müziğinin efsane isimlerinden Muazzez Ersoy’un kim olduğu olduğu son günlerde oldukça fazla araştırılmaya başlandı. Peki Muazzez Ersoy kimdir? Muazzez Ersoy kaç yaşında ve nereli? İlk defa 24 yaşında sahne alarak sanat hayatına başlayan Muazzez Ersoy Devlet Sanatçılığı unvanına da sahiptir. İşte Muazzez Ersoy’un hayatı ve biyografisi…

Türk müziğinde nostalji kraliçesi olarak tanınan Muazzez Ersoy sanat dünyasında 40 yılı geride bırakmak üzere. Çıkardığı albümler ve söylediği şarkılarka adını sanat camiasına altın harflerle yazdıran Muazzez Ersoy’un hayatı sevneleri tarafından merak ediliyor. Gerçek adı Hatice Yıldız Levent olan Muazzez Ersoy sahneye ilk defa 24 yaşında çıktı ve o günden bu yana tarzı ve sesi ile kendisini dinleyenleri mest ediyor. Bir çok ödüle de layık görülen Muazzez Ersoy’un nereli olduğu ve kaç yaşında olduğu da merak edilen diğer konular.

Muazzez Ersoy kimdir? 

Muazzez Ersoy (Hatice Yıldız Levent) 9 Ağustos 198 yılında Edirne’nin  Uzunköprü ilçesinde dünyaya gelmiştir. Muazzez Ersoy Klasik Türk müziği sanatçısıdır.

Sanat dünyasına adını altın harflerle yazdırmayı başaran Muazzez Ersoy 33. Türkiye Hükûmeti’nde Kültür Bakanlığı’nın tavsiyesiyle verilmeye başlanan Devlet Sanatçısı unvanına 1998’de layık görülmüştür. 2006 yılında Birleşmiş Milletler Mülteci Örgütü’nün “iyi niyet elçisi” seçilmiştir.

Muazzez Ersoy seslendirdiği nostaljik şarkılardaki başarısından dolayı “Nostalji Kraliçesi” olarak da bilinir.

Muazzez Ersoy nereli: Edirne’de doğan Ersoy’un çocukluğu ve gençliği İstanbul Kasımpaşa’da geçti.

Muazzez Ersoy kaç yaşında: Usta sanatçı 2021 itibari ile 63 yaşındadır.

Muazzez Ersoy hayatı

Muazzez Ersoy’un çocukluğu ve gençlik yılları İstanbul’un Kasımpaşa semtinde geçti. Annesinin müziğe lan ilgisi Muazzez Ersoy’un da içine küçük yaşlardan beri işledi. Usta sanatçı müziğe olan ilgisi nedeniyle ortaokulu bitirdikten sonra öğrenimini müzik dersleri alarak sürdürmeye karar verdi. O dönemin en meşhur müzik hocalarından olan İrfan Özbakır ve Baki Duyarlar’dan dersler aldı. Müzik tutkusuna derinden bağlı olan Muazzez Ersoy tezgahtarlık yaparak kazandığı parayı müzik eğitimine harcadı.  1974 yılında küçük yaşta evlendi ve iki yıl evli kaldı. Bu evlilikten Ender isminde bir oğlu oldu. Eşinden ayrıldıktan sonra müzik dersleri almaya devam etti.

İlk sahnesine 1982’de çıktı

Muazzez Ersoy sanat kariyerinde ilk sahnesine 1982 yılında İstanbul Pembe Köşk Gazinosu’nda çıktı. Sahneye assolist olarak çıkan Muazzez Ersoy izleyicilerden tam not aldı. Ersoy, 1990 yılında TRT’ye gönderdiği, yorumu kendine ait olan altı eserle denetimden geçti ve ekranlardan da dinleyicilerine seslenmeye başladı. Muazzez Ersoy, ilk olarak Seven Olmaz ki adlı albümüyle dinleyicileriyle buluştu. Ardından ikinci albümü Herşeyim Sensin yayınlandı. Daha sonra Raks Müzik ile anlaşarak Sizi Seviyorum adlı çalışmasıyla büyük başarı kazandı. Bu albümde Selçuk Tekay ve Ali İhsan Kısaç gibi sanatçılarla çalıştı.

Nostalji albümleri 5 milyondan fazla sattı

İkinci albümü Sensizlik Bu ile satış rekorları kıran Ersoy, bu çalışmadan itibaren müzikal çalışmalarını Ali İhsan Kısaç’la yürütmeye başladı. Klasik Türk müziği’nin “taçsız kraliçesi” olarak bilinen Muazzez Ersoy, Nostalji 1 adlı albümüyle müzikseverlerin kalbinde yer etmiş nostaljik parçaları yeniden yorumlayarak bir ilke imza attı. Düzenlemelerini müzisyen Osman İşmen’in yaptığı albümde “Kalbimi Kıra Kıra”, “Yemenim de Hâre Var”, “Adını Anmayacağım” ve “Sevemedim Karagözlüm” gibi on altı bilinen şarkılar yer aldı. Türk Müziği’nde ünlenmiş Selahattin Pınar, Saadettin Kaynak gibi müzisyenlerin yanında Orhan Gencebay, Gülden Karaböcek ve Suat Sayın gibi sanatçıların eserlerini seslendirdi. Albüm tüm ülke çapında başarı kazanarak satış rekorları kırdı. Nostalji 1’in kazandığı başarıyı takiben dinleyicilerinin beğenisine sunulan Nostalji 2 ve Nostalji 3 de müzikseverlerce beğenilerek önceki albümlerin başarısını tekrarladı. “Aşkın Kanunu”, “Gözleri Aşka Gülen”, “Oyun Bitti”, “Zor Dostum Zor”, “Kırılsın Ellerim” ve “Kıskanırım” gibi eserler sanatçı tarafından bu albümünde yeniden yorumlanmıştır. Sanatçı kısa bir süre sonra Nostalji 4 ve Nostalji 5 albümlerini bir arada hayranlarına sundu. Muazzez Ersoy, albümlerde yine sevilen türkü ve şarkıları yorumladı. 12 albümden oluşan Nostalji serisi müzikseverlerin ilgisine mazhar olarak on beş milyonun üstünde bir satış sayısına ulaştı.  Kaset ve albüm satışları milyıonları aşında Muazzez Ersoy’un geliri de katlanarak arttı ve  1995-2000 yılları arasında rekortmeni oldu.

Bir çok ödüle layık görüldü

Nostalji kraliçesi sesi ve yorumu ile milyonlarca kişinin gönlünde taht kurmayı başardı ve bir çok ödüle layık görüldü. Ersoy birçok defa altın ve platin plakla ödüllendirildi. Birçok kuruluş tarafından çalışmaları ödüllendirilen Muazzez Ersoy, 1998 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığının önerisiyle dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından “Devlet Sanatçılığı”yla ödüllendirildi. 2005 yılında Birleşmiş Milletler mülteciler yüksek komiserliği tarafından iyi niyet elçisi unvanını aldı. Kral TV Video Müzik Ödülleri’nde çeşitli yıllarda “TSM En İyi Kadın Sanatçı” kategorisinde ödüller kazandı. Nostalji albüm serisiyle büyük satışlar elde eden Muazzez Ersoy, son olarak 90’lı yıllara damga vuran pop şarkıları yeniden seslendirdi. “90’dan POP” adlı albümde Tarkan, Sezen Aksu, Serdar Ortaç, Yıldız Tilbe, Harun Kolçak, Eda ve Metin Özülkü gibi sanatçıların şarkılarını seslendiren Muazzez Ersoy, ilk klibini de ve müziği Serdar Ortaç’a ait “Değmez” adlı şarkıya çekti.

Oldukça yüksek satış rakamlarına ulaşan Nostalji serisinden önce orijinal şarkılar olan “Kal Bu Gece” ve “Anlaştık Mı” adlı şarkılarıyla bilinen sanatçı, Nostalji serisinden de daha önce yorumlanmış “Kalbimi Kıra Kıra”, “Severek Ayrılalım”, “İntizar”, “Sevemedim Karagözlüm”, “Aşkın Kanunu” ve “Güz Gülleri” gibi şarkılarıyla akıllarda yer edinmiş, Klasik Türk müziği sanatçısı Muazzez Abacı ve Bülent Ersoy’a olan sevgisinden dolayı, sahne ve sanat hayatındaki adı olarak “Muazzez Ersoy” ismini kullanmıştır. TRT Müzik de yayınlanan “Yıldız Akşamı” programında televizyon izleyicisiyle buluşmaktadır. TGRT’de Çarkıfelek yarışma programını sunmuştur.

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Sıradaki haber:

Kuru Meyve Lezzeti

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.