DOLAR

15,5837$% 0.66

EURO

16,2701% 0.9

GRAM ALTIN

900,66%-0,11

ÇEYREK ALTIN

14.709,02%-0,66

BİTCOİN

460727฿%0.2064

a

Kıble Yönünü Nasıl Buluruz?

DenizliPost, Güvenilir Haberin Adresi

Kıble, Müslümanların namaz kılarken yöneldikleri Mekke217;deki Mescid-i Haram yönünü ifade etmektedir. Namazın şartları arasında yer alan istikbal-i kıble, Kabe cihetine doğru namazın kılınması gerekliliğini ortaya koymaktadır. Kıble Yönü çalışmaları vasıtasıyla artık Kâbe cihetini bulmak kolay hale gelmiştir. Mekke’de Kâbe’yi görenler direkt ona doğru yönelerek namazını kılmaktadırlar. Kâbe’nin görülmemesi durumunda Kâbe’nin bulunduğu yöne doğru namaz eda edilmelidir. Kâbe cihetine doğru namazı kılmak namazın farzlarındandır. Dolayısıyla namazın sıhhati açısından kıble yönünün doğru şekilde tespit edilmiş olması lüzumludur.

Rastgele bir yöne doğru kılınan namaz sahih olmaz. Kıble cihetinin kesin olarak bilinmemesi durumunda namaz kılacak kimsenin mutlaka kıble tespiti için araştırma yapması gerekmektedir. Ancak bu araştırmadan sonra içtihad edilen yöne doğru namaz kılınabilir. Böyle durumlarda yön yanlış dahi olsa namaz sahih olacaktır. Zira gerekli tüm araştırmalar yapılmış ve namaz kılınan yönün kıble yönü olduğu içtihad edilmiştir. Fakat kişi namaz sırasında yönünün yanlış olduğunu öğrenecek olursa kıbleye doğru yönelmesi gerekir.

Kıble yönünün tespiti için, kıble ne tarafta önemli bir sorudur. Kıble yönünü bulmak için kullanılan yöntemlerin başlıcaları nelerdir? Sizinde aklınıza ilk gelen yöntem elbette pusula olmuştur. Evet yön tayininde kullanılan pusulalar ile kıble cihetinizi belirlemek oldukça kolaydır. Tam kıble yönünü bulmak için yine pusuladan istifade edilebilir. Pusula ile kıble bulma sayfasından detaylarına ulaşabileceğiniz bu yöntemde ister yönünüzü tayin edip buradan hareketle yaklaşık olarak kıble yönünüzü bulun; isterseniz bulunduğunuz yerin kıble açısını öğrenerek tam ve kesin sonuç elde edin. Örneğin Ankara vilayetinin pusula için kıble açısı 155 derecedir. Pusulayı düz bir yerde, yere paralel olarak koyun ve pusula iğnesinin durmasını bekleyin. Kuzeyi gösteren (N) kırmızı iğne ucundan itibaren saat yönünde ilerleyerek 155. dereceye ulaşın. 155 kıble açısını gösteren yön Ankara için kıble yönüdür. Artık gönül rahatlığı ile yöne doğru namazınızı eda edebilirsiniz. Al-Qibla.Net gibi kıble bulucu platformlardan da yararlanarak kıble yönü derecenizi öğrenebilir ve böylece pusula ile kıble yönünüzü tespit edebilirsiniz.

İnternet ve özellikle akıllı telefonların yaygınlaşması ile artık pusulaya dahi ihtiyaç duyulmamaktadır. İnternet ortamında Google Haritalar ile kıble yönünüzü ve hatta araştırılan yerleşim biriminin kıble açısını öğrenmek artık çok kolay. www.kiblebulma.com vasıtasıyla evinizin çatısına kadar inebilir ve kıble yönü çizginizi alabilirsiniz. Hatta bulunduğunuz yerleşim biriminin pusula için kıble açısını yine aynı çalışma üzerinden almak işden bile değildir. Direkt Kâbe cihetine olan kıble çizginizi almak için ilgili çalışma sizin bu yöndeki ihtiyacınıza ziyadesiyle cevap verecek niteliktedir. Gönül huzuru ile namazlarınızı eda etmeniz temennisiyle…

 

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Sıradaki haber:

Şık ve Cesur Kadınların Tercihi Craft Pırlanta Yüzük Modelleri

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.