DOLAR

19,0540$% 0.13

EURO

20,5095% -0.63

GRAM ALTIN

1.211,44%-0,66

ÇEYREK ALTIN

19.867,30%-0,20

BİTCOİN

528894฿%0.63549

a

İtalya’da Yüksek Lisans Eğitimi Nasıl?

DenizliPost, Güvenilir Haberin Adresi

İtalyan lisansüstü eğitim sistemi, diğer Avrupa ülkeleri ile karşılaştırıldığında birçok ülkenin programlarına göre üstün özelliklere sahip bulunmaktadır. Bu konuda İtalyan hükümeti, daha fazla lisansüstü öğrenci çekecek programlar sunarak bu alanda çok daha iyi bir eğitim seviyesine ulaşılması için çabalamaktadır. ’da yüksek lisans eğitimi almak isteyenler bunun için bazı bölümleri özellikle seçmeye özen göstermeli. İtalya’da yüksek lisans her alanda çok iyi olmayabilir bu sebeple üniversiteler incelenerek dünya çapında en iyiler sıralamasına giren üniversite programlarından yüksek lisans eğitimi almaya çalışılmalı.

İtalya’da ilgi alanınıza göre yüksek lisans eğitimi alabileceğiniz birçok üniversite bulunmaktadır. Bu üniversiteler hakkında bilgi almak isteyenler pavaedu.com sitesini ziyaret ederek buradan gerekli bilgilere ulaşabilirsiniz.

İtalya’da Lisansüstü Eğitim Üniversiteleri

İtalya’da devlet üniversiteleri, özel üniversiteler ve uluslararası üniversiteler olmak üzere üç ana üniversite türü bulunmaktadır. Devlet üniversiteleri hükümetten kamu finansmanı alırken, özel olanlar mezun bağışları, öğrenim ücretleri veya diğer kaynaklardan hibeler gibi özel kaynaklardan finansman elde etmektedir. Uluslararası üniversitelerin her iki üniversite türü ile herhangi bir bağlantısı bulunmamaktadır. Bu kurumlar yurtdışında okumak isteyen hem yerel hem de uluslararası öğrencileri kabul etmektedir.

İtalya’da lisansüstü eğitim oldukça popülerdir. Ülke, ilk üniversitesinin Bologna’da kurulduğu 14. yüzyıla kadar uzanan uzun bir yüksek öğrenim geçmişine sahip bulunmaktadır. Bu ülkede bulunan ve çok eski tarihlere sahip olan üniversitelerin bu köklü eğitimlerine yüksek lisans programlarını da dahil ettiği bilinmektedir. Pavaedu üzerinden İtalya’da yüksek lisans eğitimi veren üniversitelere ulaşabilirsiniz. İtalya’da çok çeşitli lisans ve lisansüstü programlar sunan 350’den fazla devlet ve özel üniversite bulunmaktadır. Son yıllarda lisansüstü eğitim için Avrupa’nın en önemli ülkelerinden biri haline gelen İtalya’da özellikle yabancı öğrenciler için birçok seçenek sunulmaktadır.

İtalya Yüksek Lisans Kabul ve Başvuru Şartları Nelerdir?

İtalya’daki üniversiteler yüksek lisans programları konusunda çeşitli sunmaktadır.  Bu şartlara uyulması durumunda yabancı öğrenciler gerekli olan belgeleri ve şartları hazır hale getirmek için çalışmalı. Bu şartlar arasında şunlar bulunmaktadır:

 • Öğrencilerin not ortalaması, dil yeterlilikleri, motivasyon mektupları, iş tecrübeleri, referansları ve kişisel dokümanlarının bulunması
 • İtalya’da iyi seviyede devlet üniversitelerinde eğitim için öğrencilerin İngilizce seviyesinin IELTS sınavı üzerinden en az 6.5 puan olması gerekmektedir.
 • GPA not ortalamalarının yani Grade Point Average, Yarıyıl akademik not ortalamasının olabildiğince 2.5 bareminin üstünde olması tavsiye edilir.
 • MBA( Master of Business Administration) yani İşletme Yüksek Lisansı programlarına gitmek isteyen öğrencilerin minimum 2 yıl iş tecrübesi olması gerekir.
 • CV hazırlanması ve ilgili yerlerden alınan referanslar
 • Sanat eğitimi veya mimarlık eğitimi alacak öğrenciler için istenen en önemli nokta portfolyodur. Öğrencilerin yüksek seviyede bir portfolyo ve sanatsal vizyona sahip olmaları yüksek lisans için gereklidir.

İtalya, araştırma ve mükemmel öğretim konusundaki mükemmel itibarı nedeniyle uluslararası öğrenciler için de popüler bir destinasyondur. Her yıl Kuzey Amerika, Güney Amerika, Afrika ve Asya dahil dünyanın her yerinden İtalyan üniversitelerinde okuyan 65.000’den fazla uluslararası öğrenci bu ülkeye gelerek burada eğitimlerini almaktadır. Pavaedu.com sitesi ziyaret ederek buradan gerekli şartlarla bilgili bilgilere ulaşabilirsiniz.

İtalya’da Lisansüstü Eğitim Ücretler

İtalya’da lisansüstü eğitim birçok üniversite ve enstitü tarafından verilmektedir. Lisansüstü eğitimin düzeyi, çalışılan konuya ve alındığı kuruma bağlıdır. Lisansüstü dersler için belirlenmiş olan ücretler bulunmaktadır. Lisans programları ve yüksek lisans programlarının fiyat karşılaştırması şu şekilde yapılabilmektedir:

 • Politecnico di Milano lisans programları €00 – 3900 yüksek lisans programları € 900 – 3900
 • Università di Bologna lisans programları € 2.150 yüksek lisans programları € 2.400
 • Sapienza- Università di Roma lisans programları €1.600- €2.820   €1.600- €2.924
 • Unıversıta dı Pisa lisans programları € 2.556 yüksek lisans programları € 2.556
 • University of Trento lisans programları €1.000-€6.000 yüksek lisans programları € 1.000-€ 6.500
 • Unıversıta dı Padua lisans programları € 2.529-€2.622 yüksek lisans programları € 2.529-€2.622

İtalya’da lisansüstü eğitim ikiye ayrılmaktadır. Yüksek lisans ve doktora dereceleri olarak sunulan bu eğitimler için başvuru koşulları her ikisi için de aynı olsa da eğitim süresi farklı şekillerde sunulmaktadır. Yüksek lisans eğitimi genellikle 2 yıl olmakla birlikte bazı programlar 10 ile 12 ay arasında değişmektedir. Yüksek lisans dereceleri, bir lisans derecesini tamamladıktan sonra alınabilmektedir ve bir ila üç yıl arasında sürebilir. Bu eğitim programının içeriği, hangi alanda uzmanlaşmak istediğinize ve araştırma alanınızın ne olduğuna bağlıdır. Yüksek lisans derecesinin amacı, öğrencilere belirli bir ilgi alanındaki bilgilerini genişletme fırsatı verirken aynı zamanda bu bilgiyi pratikte nasıl uygulayacaklarını öğretmektir.

İtalya’da Yüksek Lisans İçin Üniversite Seçimi

İtalya’da yüksek lisans eğitimi almak isteyen yabancı öğrenciler bu konuda öncelikle üniversitede hangi alanda uzmanlaşmak ve kendini geliştirmek istediklerine karar vermeliler. Bu ülkenin en iyi üniversiteleri hangileridir diye sorulduğunda belli üniversitelerin adı bu konuda geçmektedir. Bu üniversiteler,

 • University di Padova
 • Politecnico di Milano
 • Sapienza University of Rome
 • University of Bologna
 • University of Milan

Bu üniversiteler dünya sıralamasında ilk 300’e giren İtalya üniversiteleri arasında yer almaktadır. Yüksek lisans yapmak için bursa ihtiyacı olanlara burs sağlanmaktadır. İtalya’da yüksek lisans eğitimi almak isteyen öğrenciler bu konuda okulların sunduğu akademik burslarına başvurabilirler. Ayrıca İtalyan hükümetinin sunduğu DSU bursuna da başvuru yapılabilmektedir. Bu konuda Pavaedu üzerinden araştırma yapabilirsiniz.

İtalya hükümeti bu kursları doğrudan vermediğinden, İtalya’da yüksek lisans eğitimi almak için üniversiteniz veya yüksekokulunuz aracılığıyla başvuruda bulunmanız gerekir. Bu tür bir eğitime başvurmadan önce lisans derecenizi tamamlamış olmanız gerekmektedir. Ancak İngilizce dil yeterliliği veya önceki eğitiminizin notları söz konusu olduğunda belli bir şartın bulunmadığı görülmektedir.

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Sıradaki haber:

E-Defter

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.