DOLAR

19,0928$% 0.21

EURO

20,5644% 0.26

GRAM ALTIN

1.210,20%-0,13

ÇEYREK ALTIN

19.867,30%-0,83

BİTCOİN

532029฿%0.90894

a

Havlu

DenizliPost, Güvenilir Haberin Adresi

Havlu, bir yüzeyi kurutmak veya silmek için kullanılan emici bir bez veya kağıt parçasıdır. Havlular doğrudan temas yoluyla nemi çeker.

Evlerde el havlusu, banyo havlusu ve mutfak havlusu gibi çeşitli havlu türleri kullanılmaktadır.

Kağıt havlular, ticari veya ofis banyolarında kullanıcıların ellerini kurulaması için bir dağıtıcı aracılığıyla sağlanır. Silme, temizleme, kurutma gibi işlerde de kullanılırlar.

Havlu Tarih

Orta Çağ arkeolojik araştırmalarına göre, “… yakından tutulan kişisel eşyalar arasında her zaman mevcut olan bıçak ve havlu da vardı.”[1] Bununla birlikte, havlunun icadı genellikle 17. yüzyılda Türkiye’nin Bursa şehri ile ilişkilendirilir. . Bu Türk havluları, genellikle el işlemeli, peştamal adı verilen düz, dokunmuş bir pamuk veya keten parçası olarak başladı. Vücudu saracak kadar uzun olan peştamal başlangıçta oldukça dardı, ancak şimdi daha geniş ve genellikle 90’a 170 santimetre  boyutlarında. Peştamal, ıslandığında hafif kalması ve çok emici olması nedeniyle hamamlarda kullanılırdı.

büyüdükçe havlu kullanımı da arttı. Dokumacılardan, halı dokuma konusundaki bilgilerinin yardımıyla daha ayrıntılı desenler işlemeleri istendi. 18. yüzyılda havlular, malzeme yığınından çıkan ilmeklere sahip olmaya başladı. Bu ilmekli havlular havly olarak bilinmeye başlandı; Zamanla bu kelime, Türkçe havlu anlamına gelen ve ‘ilmekli’ anlamına gelen havlu’ya dönüşmüştür.

Pamuk ticareti ve sanayileşmesiyle birlikte 19. yüzyıla kadar havlu fiyatları uygun hale gelmedi. Mekanizasyonla birlikte, pamuklu havlular bahçede bulunur hale geldi ve mağazalarda hazır havlu olarak stoklanmaya başladı. Günümüzde havlular çeşitli boyut, malzeme ve tasarımlara sahiptir.

Türler

Banyo veya duş gibi ıslak durumlarda vücudu kurutmak için banyo havlusu kullanılır. Tipik olarak dikdörtgendir, tipik boyutu yaklaşık 30 inç × 60 inç (76 cm × 152 cm) ve havlu kumaştan yapılmıştır.

Plaj havlusu genellikle banyo havlusundan biraz daha büyüktür ve genellikle renkli bir desene sahiptir. Genellikle suya girdikten sonra kurulanmak için kullanılsa da asıl amacı üzerine yatılacak bir yüzey sağlamaktır. Ayrıca halka açık bir alanda kıyafet değiştirirken mahremiyet için ve vücuttan veya nesnelerden kumu silmek için giyilirler.

Banyo çarşafı (veya çarşaf havlusu), banyo havlusundan daha büyüktür. Klasik banyo çarşafı ölçüsü 80×160 cm’dir. Tüm vücudu sarabilen geniş bir çarşaf 100×150 cm veya 90×160 cm’dir. Banyodan sonra, saunalarda, plajlarda ve masaj için kullanılırlar.

Ayak havlusu, kilim, halı veya banyo paspası olmadığında, duş veya banyo bittikten sonra banyo zeminine yerleştirilen küçük, dikdörtgen bir havludur.

El havlusu, banyo havlusundan önemli ölçüde daha küçüktür ve elleri yıkadıktan sonra kurulamak için kullanılır.

Kağıt havlu, bir kez havlu olarak kullanılabilen ve daha sonra atılabilen bir kağıt parçasıdır. Delikli bir kağıt havlu rulosu genellikle rulonun genişliğinden biraz daha uzun bir çubuğa veya kulaklarda çıkıntılara sahip alternatif bir askı tipine monte edilir, çıkıntılar kağıt havlu rulosunun uçlarına oturur. Kağıt havlular ayrıca yüz mendilleri gibi paketlenebilir (ayrı ayrı katlanmış çarşaflar olarak).

Tek kullanımlık bir havlu (veya dokunmamış havlu), tek bir kullanıcı için tasarlanmış bir havludur, ancak yeniden kullanılabileceği ancak yıkanamayacağı için tek kullanımlık olması gerekmez. Genellikle dokunmamış elyaflardan yapılır ve hijyenik özellikleri nedeniyle genellikle hastane, otel, geriatri ve salon veya güzellik ortamlarında kullanılır.

Gösteri havlusu, üzerine dikilmiş (saten, dantel veya keten gibi) bir banyo veya el havlusudur veya çoğunlukla görsel çekicilik için üzerinde işleme yapılmıştır. Bu tür havlular, en yaygın olarak Amerika Birleşik Devletleri’nde dekoratif bir dokunuş eklemek için kullanılır. Düzenli yıkama eklenen trimi bozduğundan ve havlular genellikle trimden farklı şekilde çekildiğinden, genellikle kurutma için kullanılmazlar.

havlusu, orijinal olarak yüzücüler ve dalgıçlar için geliştirilmiş, süper emici nitelikleri nedeniyle tercih edilen sentetik veya yarı sentetik bir havludur. Spor havluları, doygun hale geldiklerinde sıkılarak havlunun kuru olmasa da suyu tekrar emmesini sağlar. Kompakt yapıları ile birlikte bu nitelikler, genel dış mekan ve atletik meraklıları arasında spor havlularını daha da popüler hale getirdi. Spor havlularındaki emici malzeme, dayanıklılık için polyester dokumalı viskoz, PVA veya mikro elyaftan oluşabilir. Bazı üreticiler, mikropları daha iyi engellemek için havlularına gümüş iyonu veya bileşik işlemi katar.

Genellikle bir el havlusuna benzer boyutta olan bir ter havlusu veya spor havlusu, antrenman sırasında terden kurtulmak veya spor aletleri ile cilt arasında bir ayrım oluşturmak için kullanılır. Spor salonlarında da kullanımdan sonra makinelerin silinmesi gerekebilir

Mutfak havlusu terimi, Amerikan İngilizcesinde bulaşık havlusu (İngiltere ve Kanada İngilizcesinde çay havlusu olarak adlandırılır) ve İngiliz İngilizcesinde kağıt havlu anlamına gelir.

Amerika’da dishtowel veya dish towel olarak adlandırılan bir kurulama bezi veya çay bezi (İngiltere ve Kanada İngilizcesi), yumuşak, tüy bırakmayan pamuktan , mikro fiberden  yapılmış emici bir havludur. Mutfakta bulaşık, çatal bıçak vb. yıkandıktan sonra kurutulmasında kullanılır. Havlular çay saatlerinde de kullanılmaktadır. Çayı sıcak tutmak, damlamayı önlemek ve çayı servis ederken sıcak çaydanlık sapının elini yakmasını önlemek için demliğin etrafına sarılabilirler. Genellikle keten yerine pamuktan yapılırlar. Cam eşyaları kurutmak için de kullanılırlar, ancak bazen bu amaçla özel bir cam bezi kullanılır. Kurulama bezleri 18. yüzyıl İngiltere’sinde ortaya çıktı.

Bir tenugui, Japonya menşeli bir el havlusu çeşididir. Çoğunlukla kurulama bezi veya pazen (lif) ile aynı şekilde kullanılır, ancak dekorasyon için, saç bandı olarak veya şişeleri ve hediye olarak verilecek diğer eşyaları sarmak için de kullanılabilir.

Bir bez havlu dağıtıcısı veya sürekli bez havlu, umumi tuvaletlerde kağıt havlulara ve el kurutma makinelerine alternatif olarak kullanılan bir dizi silindir tarafından manipüle edilen bir havludur. Bunlar, kağıt havlulardan daha düşük çevresel etkiye sahip olabilir, ancak hijyenle ilgili endişeler, bunların bazı kuruluşlar tarafından kullanılmadığı[9] ve popülaritesinin büyük ölçüde azaldığı anlamına gelir.

Bir bar havlusu, barlarda kullanılan ve genellikle promosyon ürünleri olarak ücretsiz olarak verilen emici, genellikle küçük bir havludur.

Parmak ucu havlusu veya parmak havlusu, katlanıp lavabonun yanına veya misafir yatak odasına yerleştirilen küçük bir havludur. Ev sahipleri genellikle bu havlulara konukların kullanımına yönelik olduklarını belirten bir not iliştirirler.

Golf havlusu, elleri, golf toplarını ve sopaları kurutmak için genellikle bir golf çantasına takmak üzere bir halka veya klipsle gelen küçük bir havludur.

Bebek havlusu, bir köşesinde bebeğin başını örtmek için ekstra dikili bir başlık bulunan daha küçük bir havludur.

Peştemal (veya peştemal), Anadolu’dan gelen eşsiz çok amaçlı bir havludur.

Panço havlu, genellikle havuz başında, plajda veya yüzdükten sonra kurulanmak ve üzerini değiştirmek için yapılmış giyilebilir bir havludur.

Fouta havlusu, pareo olarak da kullanılan Tunus hamamı ve plaj havlusudur.

 

Stok havlu , bornoz , nevresim takımı ihtiyaçlarınız için lütfen tarafımıza ulaşınız.  https://ozaytex.com/

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Sıradaki haber:

Dayanıklı Yemek Masası

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.