DOLAR

8,5580$%-0.03

EURO

10,1095%-0.01

GRAM ALTIN

495,60%-0,14

ÇEYREK ALTIN

7.978,37%0,00

a

‘HAVADA BULUT SEN ELEKTRİK FATURASINDAKİ İNDİRİMİ UNUT’

İYİ Parti Denizli Milletvekili Yasin Öztürk’ün elektrikte kaçakların ve bedellerinin araştırılması için verdiği Meclis Araştırması Önerisini İYİ Parti Grup önerisi olarak TBMM Genel Kurulu’na taşıdı . Yapılan oylamada araştırmanın açılması AK Parti ve MHP’nin oylarıyla reddedildi .

İYİ Parti Denizli Milletvekili Yasin Öztürk’ün elektrikte kayıp kaçakların ve bedellerinin araştırılması için verdiği Meclis Araştırması Önerisi, AK Parti ve MHP’nin oylarıyla reddedildi. İYİ Parti Grubu adına Meclis kürsüsüne gelen Öztürk; Hükümetin yaptığı özelleştirme sonucunda vatandaşın kayıp kaçak bedelini elektrik faturasında bir yük olarak taşıdığını belirtti. Öztürk, “Kayıp kaçak bölgesel olacaktı, fiyatlandırma bölgesel olacaktı ama ihaleyi alan dağıtım şirketleri kar etsin diye bu bir türlü uygulamaya geçilmiyor. Tüketimde kural nedir? Aldığınız ürün veya hizmet neyse onun bedelini ödersiniz. Siz marketten bir ürün alırken, size kasadaki diğer müşterinin aldığı ürünün parasını ödetebilirler mi? Ya da mağazada bir ürünü çalan bir kişinin çaldığı ürünün bedelini sizden tahsil edebilirler mi? Size yansıtabilirler mi? Mümkün değil” dedi.

2018 yılında sadece Dicle Bölgesinde tahsil edilemeyen yaklaşık 3.6 milyar liralık bedel, en düşük kayıp oranı olan Denizli’deki vatandaştan da, Konya’daki vatandaştan da, Sivas’taki vatandaştan da tahsil edildiğini söyleyen Öztürk , “İktidar, 2013 yılında çıkardığı 6446 Sayılı Elektrik Piyasası Kanunu ile kayıp ve kaçakların 31.12.2015 tarihinden sonra geçerli olmak üzere bölgesel bazda faturalara yansıtılacağını hükme bağlasa da, yani fiyat eşitleme mekanizmasında ulusal elektrik tarifesinden bölgesel elektrik tarifesine geçileceğini söylese de, elektrik dağıtım firmalarının kayıp-kaçakları önleyememesi ve alacaklarını tahsil edememesi nedeniyle bu süre yine kanuni bir değişiklikle 31.12.2020 tarihine uzatıldı. Geçtiğimiz gün Alt Komisyonunda görüştüğümüz, önümüzdeki günlerde Genel Kurula gelecek bir kanun teklifi ile de bu süre 2025 tarihine kadar uzatılacaktır. Hatta bu süre sadece 5 yıl ile de sınırlı kalmayacak, Sayın dilerse bu süreyi 5 yıl daha uzatabilecektir. Dememiz o ki ey vatandaş, havada bulut, sen elektrik faturasında indirimi unut” diye konuştu.

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Sıradaki haber:

HALK SÜT 1 YAŞINDA!

sadoglu kurban - 'HAVADA BULUT SEN ELEKTRİK FATURASINDAKİ İNDİRİMİ UNUT'

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.