DOLAR

23,6613$% 1.17

EURO

25,4554% 1.11

GRAM ALTIN

1.490,04%1,08

ÇEYREK ALTIN

2.435,00%1,93

BİTCOİN

612918฿%1.2748

a

Hastane Randevusuna Gitmeyenler Dikkat!

Uz. 2022 yılında kamu hastanelerinde MHRS veya 182 üzerinden alınan poliklinik randevularında % 21 olan randevusuna gitmeyen hasta oranının, yeni yılın ilk ayında % 9’a indiğini belirterek, aldığı randevusuna gelen veya gelemeyecekse zamanında ederek bu hususta hassasiyet gösteren tüm vatandaşlara teşekkür etti.

2022 yılında kamu hastaneleri MHRS randevu doluluk oranının % 7,2 olduğunu, alınan randevuların da % 79 oranında gerçekleştiğini, dolayısıyla alınan randevularda randevusuna gelmeyen hasta oranının % 21 olduğunu belirten İl Sağlık Müdürü Uz. Dr. Berna Öztürk; “Sağlık Bakanlığımızın hayata geçirdiği MHRS sisteminin hastalarımız tarafından internet veya telefon aracılığıyla etkili bir şekilde kullanılması sağlanarak, hastaların muayene öncesi bekleme sürelerini azaltmak, muayene sürecini kolaylaştırmak, muayene  olmak istediği ve hekim seçimini sağlamak, hasta memnuniyetini artırmak, randevulu hasta akışı ile hastanelerde polikliniklerde oluşan hasta yoğunluğunu önlemek amaçlanmaktadır. 182 nolu telefon hattından canlı operatörler aracılığıyla veya mobil uygulamalar ve https://www.mhrs.gov.tr/ internet adresi üzerinden hekimden randevu alınmasını sağlayan MHRS randevu sistemi kişiye zaman açısından büyük kazanım sağlamaktadır. Dolayısıyla MHRS randevu sistemini kullanan hastalarımız zaman kaybı yaşamadan randevu saatinde gelip muayenesini olabilmektedir. Fakat Sayın Bakanımızın da özellikle dikkati çektiği gibi MHRS üzerinden muayene randevusu alıp, muayeneye gelmeyen vatandaşlarımız olabiliyor. Biz de İl bazında verilerimize baktığımızda Denizli’de 2022 yılında 182 ya da MHRS’den alınan 353.145 poliklinik randevusuna gelinmediğini görüyoruz. Bu durum ne yazık ki randevu alabilmek için bekleyen başka kişilerin randevular dolduğu için o bölümden randevu alamamasına neden olabiliyor” diye konuştu.

MHRS BERNA ÖZTÜRK 1024x701 - Hastane Randevusuna Gitmeyenler Dikkat!

RANDEVUNUZA GİDEMEYECEKSENİZ MUTLAKA İPTAL ETTİRİN

Vatandaşların gidemeyecekleri MHRS randevularını, randevu iptal mekanizmaları (182 nolu telefon hattı, mobil uygulamalar ve https://www.mhrs.gov.tr/ internet adresi) üzerinden iptal etmelerinin önemli olduğunu ifade eden Öztürk, Sağlık Bakanlığının başlattığı yeni uygulama ile birlikte randevu alıp gidemeyen kişilerin 2 hafta süreyle aynı branştan randevu alamayacaklarına dikkat çekti. Öztürk, yeni uygulama ile birlikte 2023 yılı Ocak ayında MHRS’den alınan randevuların gerçekleşme oranının arttığını söyledi ve şöyle konuştu; “Yeni uygulama kapsamında MHRS üzerinden randevu alındığında vatandaşlarımızın karşısına bir uyarı çıkıyor ve randevusuna gidemeyeceği durumda iptal etmezse aynı branştan tekrar randevuyu ancak sonra alabileceği belirtiliyor. Randevularına gidemeyecek olan hastaların, randevusunu iptal etmesi diğer hastalara yer açılması yönünden önem taşıyor. Hastaların MHRS randevuları konusunda zorluk yaşamasının önüne geçilmesi amaçlanan bu uygulama ile Denizli’de Ocak ayında alınan randevularda randevusuna gitmeyen hasta oranının % 9’a indiğini görüyoruz. Yani hastalarımız aldıkları randevuların % 91’ine geldiler, hedefimiz alınan randevuların tamamına gelinmesi ya da gelinemeyecekse zamanında iptal edilmesi. Hem zaman kaybı yaşamadan ve çok daha kaliteli bir muayene süreci için hem de başka kişilerin muayene haklarını ihlal etmemek için vatandaşlarımızın bu konuda duyarlı olmasını istiyoruz. Eğer randevusuna gelemeyecek vatandaşımız varsa mutlaka iptal etmelerini rica ediyorum” dedi.

 

 

 

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Sıradaki haber:

Başkan Osman Zolan; “Denizli’mize Hizmet Etmek Onurların, Gururların En Üstünüdür”

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.