DOLAR

13,5446$%0.78

EURO

15,4396%0.64

GRAM ALTIN

788,07%0,27

ÇEYREK ALTIN

12.627,01%-0,08

BİTCOİN

565531฿%-2.1909

a

“FERMUAR SİSTEMİ ŞARTTIR”

DenizliPost, Güvenilir Haberin Adresi

Cumhuriyet Halk Partisi Denizli İl Başkanı Bülent Nuri Çavuşoğlu, nedeniyle yaptığı açıklamada, kadınları geri kalmış bir toplumun demokratik bir seviyeye ulaşmasının zor olduğunu söyledi.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşundan sonra Ulu Önder Atatürk’ün girişimiyle kadınların iktisadi ve sosyal hayata katılmaları yönünde bir dizi değişiklik yapıldığına dikkat çeken Bülent Nuri Çavuşoğlu, “Aile hayatında, devlet yönetiminde ve miras hukukunda erkeklerle eşit haklara sahip olmayan hatta nüfus sayımında bile sayılmayan Türk kadınları, Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde yapılan düzenlemelerle birçok hakka sahip olmuştur. Kadınlara 930 yılında seçimlerinde seçme, 1933 yılında muhtar ve köy heyetini seçme hakkı tanınmıştır. 5 Aralık 1934 tarihinde anayasada yapılan değişikliklerle de kadınlar milletvekili seçme ve seçilme hakkına sahip olmuştur.  Bu tarih kadın haklarının elde edilmesinde önemli bir gün olarak ‘Kadın Hakları Günü’ olarak kutlanmaktadır” dedi.

“149 ÜLKEDE 130. SIRADAYIZ”

Ülkemizde nüfusun ve seçmenlerin yarısını oluşturan kadınların siyasette, ve ekonominin yönetiminde, siyasi partilerin yönetim kadrolarında eşitlik ilkesine uygun bir biçimde temsil ve katılım olanağı bulamadıklarını belirten Bülent Nuri Çavuşoğlu, “Ülkemizde İsveç, İtalya, Fransa gibi birçok gelişmiş ülkeden önce kadınlara seçme ve seçilme hakkı tanınmış olmasına rağmen, Türkiye’de kadınlar seçilme hakkının kullanılmasında uluslararası endekslerde hala son sıralarda yer almaktadır. Dünya Ekonomik Forumu Küresel Cinsiyet Eşitliği Raporu’na göre; Türkiye 149 ülke içerisinde 130’uncu sırada yer almakta, aynı rapora göre kadınların siyasette eşit katılımının sağlanması için en az 7 yıl geçmesi gerektiği ifade edilmektedir. Anayasamızın 10’uncu maddesine dayanarak cinsiyet eşitliğini sağlamakla görevli olan devlet, kadınların siyasete katılımı ve eşit temsili konusunda imzaladığı uluslararası sözleşmeleri de hayata geçirmekle yükümlüdür” ifadelerini kullandı.

“TOPLUMSAL EŞİTLİK SAĞLANMALI”

Ülkemizde eşit temsil oranının siyasi partiler ve ilgili mevzuatımızda bağlayıcı bir şekilde düzenlenmesinin bir zorunluluk olduğunun altını çizen Çavuşoğlu, “Bu durum kadınların eşit temsili ve siyasete katılımlarının sağlanması, nüfusun ve seçmenlerin yarısını oluşturan kadınların karar alma mekanizmalarında yüzde 50 eşit temsilinin sağlanması, bunun da fermuar sistemi ile birlikte yapılması, toplumsal eşitliğin sağlanması konusunda şarttır. Kadınları geri kalmış bir toplumun demokratik bir seviyeye ulaşması zordur. Kadınlarımızın Atatürk’ün de öngördüğü üzere çağdaş yaşam standartlarına kavuşturulmaları, eğitimde, iş yaşamında, sosyal yaşamda ve siyasette insan haklarında eşit olarak yararlanmaları için gerekli düzenlemelerin yapılması hepimizin ortak sorumluluğudur. Türk kadınının aile yaşamında, eğitimde, sanatta, sporda, iş dünyasında, sosyal yaşamda ve ekonomide olduğu gibi, siyasette de hak ettikleri yere CHP iktidarında geleceklerdir. Bu duygu ve düşüncelerle Türk kadınına seçme ve seçilme hakkının verilişinin 87. yıldönümünü kutluyorum” diye konuştu.

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Sıradaki haber:

‘ANLAYIŞSIZLIĞIMIZI ANLADIKLARI iÇİN ENGELLi BiREYLERE TEŞEKKÜR EDERiM’

HIZLI YORUM YAP

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.