DOLAR

18,5166$% 0.03

EURO

18,2282% 0.2

GRAM ALTIN

989,98%0,23

ÇEYREK ALTIN

15.877,87%0,18

BİTCOİN

360866฿%-0.16928

a

Dil ve Konuşma Terapisi Nedir?

DenizliPost, Güvenilir Haberin Adresi

Dil ve terapisi nedir ya da ne işe yarar sorularının yanıtları merak edilebilmektedir. Dil ve konuşma bozukluklarında uygulanan bu terapinin uygulama alanları da oldukça fazladır. Bu terapide farklı teknikler kullanılarak konuşma bozukluğu yaşayan çocukların ya da yetişkinlerin daha iyi konuşabilmesi amaçlanır. Terapiler ise bu alanda uzman olan dil ve konuşma terapistleri tarafından gerçekleştirilir. Peki, dil ve konuşma terapisti nedir? Dil ve konuşma terapisi, dil bozukluklarının tanımlanması, önlenmesi ve de giderilmesinde rol oynar. Birden fazla dil ve de konuşma bozukluğunu tedavi edebilir, bu bozukluklara göre gerekli uygulamaları gerçekleştirebilir.

Dil ve Konuşma Terapisti Ne İş Yapar?

Dil ve iletişim sorunlarının giderilmesi için tedavi sağlayan dil ve konuşma terapisti nedir ne iş yapar? Dil ve konuşma terapisti dil bozukluklarının yanı sıra yeme ve içmede zorlanan ya da yutma bozukluğu bulunan çocukların iyileşmesinde de önemli bir rol üstlenir. Özellikle çocukların gelişim dönemlerinde ortaya çıkan dil ve de konuşma bozuklukları için bu alanda yardım alınması gereklidir. Dil ve konuşma terapistinin görevleri ise şu şekilde sıralanmaktadır;

  • Konuşmada ya da dilde görülen bozuklukların tanımını yapmak.
  • Tedaviden önce bozukluğa neden olan problemi tespit etmek.
  • Gerekli tedavi programını oluşturmak.
  • Hastanın yakın çevresi ve doktoru gerekli iletişimi sağlamak, bu kişiler ile tedavi sürecini yönetmek.
  • Tedavi sürecinde hastalara ya da danışanlara farklı iletişim tekniklerini öğretmek. Bu şekilde güven kazanmalarını sağlamak.
  • Dil ve konuşmada yaşayan kişilerin bu eylemleri öğrenmesi sağlamak.

Dil ve Konuşma Terapisi Hangi Durumlarda Uygulanabilir?

Dil ve konuşma terapisi alanları ya da hangi durumlarda bu terapinin uygulanabildiği de merak edilebilir. Çocukluk döneminde kekemelik durumu ile karşı karşıya kalındığı zaman bu terapi uygulanabilir. Konuşmanın akıcılığını etkileyen bu durum eğitim ve hayatın üzerinde de olumsuz etki gösterebilir. Bu nedenle küçük yaşta tedavi edilmelidir. Artikülasyon bozukluğu da diğer bir sorundur. Dudak, diş, dil, damak ve çenenin etkin şekilde kullanılarak iletişim sağlanmasına artikülasyon denmektedir. Bu kullanım doğru şekilde gerçekleşmiyorsa bozukluk olarak nitelendirilir. Bu şekilde de bazı harflerin yanlış telaffuz edilmesiyle karşılaşılabilir. Bu durum da yine iletişim üzerinde etkili olur. Dil ya da ses bozuklukları da dil ve konuşma terapisi ile giderilebilen sorunlar arasında yer alır. Az cümle kurma, cümle kurarken zorlanma, ses şiddetini yani yüksekliğini ayarlayamama gibi durumlarda gerekli tedaviler uygulanabilir. Bu durumlar çocukluk döneminde karşılaşılabilen durumlardır. 3 yaşını dolduran ve de konuşma ya da ses bozuklukları devam eden çocuklar için uzmanlardan yardım alınabilir.  Ancak yetişkinlerde de felç gibi rahatsızlıklar nedeni ile dil bozuklukları ortaya çıkabilmektedir. Bu durumlar da dil ve konuşma terapistlerinden yardım almak mümkündür.

Dil ve konuşma terapisi ihtiyaçlarınızı Denizli ilindeki Psikolojik Danışmanlık merkezi olan https://www.imagopsikoloji.com/ ile iletişim kurarak bilgi ve randevu alabilirsiniz. Bilgi ve randevu için: 0532 19 91 20

 

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Sıradaki haber:

Chat Keyfinin Tadına Varın

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.