DOLAR

8,5902$%0.82

EURO

10,1267%-0.02

GRAM ALTIN

498,59%0,46

ÇEYREK ALTIN

7.978,37%-0,72

a

Denizli’deki Karadeniz Fırtına Vadisi

Denizli’de bulunan Babadağ ve Karcı Dağı sıralarının etekleri onlarca vadi ve dereden oluşur. Bunlar içlerinde yüzlerce ekolojik ve endemik türü barındırır. Bu vadi ve derelerin hepsi kendine has özellikleriyle Denizli’nin doğal sit alanlarını oluşturur ve korunması gereklidir. Şehrin 12 km dışında, 1200 Evler civarı Göveçlik-Babadağ yolundan gidilen Altındere Köyü’nün hemen girişinden başlayan Altındere Vadisi; her mevsim farklı güzellikleri içinde barındırır ve bu özellikleriyle öne çıkar.
Köye varmadan vadi ve Babadağ tüm haşmetiyle sizi karşılıyor. , vadinin başlangıcından geçiyor. Küçük, ruha huzur veren patikalar sizi vadide bulunan bağlara, bahçelere yürümeye davet ediyor. Bu patikalar aynı zamanda Babadağ zirveye ve yukarıda bulunan yaylalara da ulaşımı sağlıyor.

4 13 - Denizli’deki Karadeniz Fırtına Vadisi

Patikada yürümeye başlayınca önce sizi işlerliğini kaybetmiş ama halen mesken olarak kullanılmaya devam eden bir su değirmeni karşılamakta… Biraz ilerledikten sonra karşınıza sadece bir hayvan ve bir insanın sığabileceği genişlikte tek kemerli taş köprüden geçiyorsunuz. Bu köprü ve bitki örtüsü dere ile birleşince eşsiz bir görsel şölenle adeta size Denizli’nin göbeğinde Karadeniz’deymiş gibi bir hava veriyor. Burada çok yoğun bir bitki örtüsü mevcut, tabiî ki bitki örtüsüyle beraber içinde bulundurduğu canlılar da oldukça fazla. Vadinin her mevsimi, daha önce de söylediğimiz gibi insanlara farklı güzellikler sunuyor. Şehrin hemen yanında olması Denizli için çok büyük bir kazanç. Vadide bulunan bahçelerde son günlerde organik olarak adlandırılan ve bu yüzden olan tamamen doğal meyve ve sebzeler yetişmekte. Bu doğal ürünlerden biri olan fasulye, yörede oldukça ün kazanmış bir sebze. Altındere vadisi için söyleyebileceğimiz bir diğer özellik ise suyunun henüz kirlenmemiş durumda olması. Fakat son zamanlarda köylünün vadiye yol yaptırma isteği ve buralara ev yapma düşüncesi var. Şehirde yaşayan insanlar da bu rantı görmüş, Denizli’nin akciğeri olan bu vadiden bahçe ve arsa almak için adeta buraya akın etmiş durumda.

7 8 - Denizli’deki Karadeniz Fırtına Vadisi

Altındere Vadisi’nin halk arasında kullanılan eski ismi “Gebe Deresi” dir. Öğrendiğimiz kadarıyla vadinin adının neden Gebe Deresi olduğunu bilen kimse kalmamış ne yazık ki… Adının daha önce neden Gebe Deresi olduğunu bilen kalmamış olsa da mevcut yöre halkı şimdiki adının neden altınla bağlantılı olduğunu bize açıkladı. Buna göre 1960 yıllarında üniversitenin birinde maden bölümünde okuyan bir genç buradan örnekler alıp gitmiş sonra derede olduğunu fakat rezervinin işletmeye uygun olmadığını öğrenmiş. Genç bunu köylülere aktarmış. Eski köy isimlerini değiştirme politikası sonucunda da buranın adı değişeceği zaman yöre halkı, vadinin isminin gençten öğrendikleri bilgilere dayanarak Altındere olmasını istemiş. Bu arada iyi ki bu derede altın rezervi düşük çıkmış demekten kendimizi alamıyoruz yoksa bu güzelliği hiç göremeyecekmişiz. Köyün adı Altındere olmasına rağmen yöre halkının özellikle yaşlı kesimin vadiden bahsederken halen Gebe Deresi tanımını kullanmış olmaları ayrıca dikkat çekici…

6 7 - Denizli’deki Karadeniz Fırtına Vadisi

Dere boyunca devam eden patikalar bazen derenin sağına bazen de soluna dere üzerinde bulunan üç adet köprü sayesinde devam etmekte. Patikalarda yürürken sanki başka bir dünyadaymış gibi… Suyun şarkısı ve bitki örtüsünün bin bir türlü rengiyle karşılaşıyoruz. Özelikle adıyla özdeşleşir gibi bir görüntüde Altındere. Yerlere düşen sapsarı yapraklarla altın kaplanmışçasına duruyor karşımızda. Yürüyüş yolumuz çok eğimli olmadığından herkesin yürüyebileceği bir güzergâhtayız. Başlama noktasından itibaren 6 km yürüdükten sonra Darı Yeri denilen, 1450 metrede bulunan mevkie varıyoruz. Tüm heybeti ve görkemiyle vadinin sonunda adeta bir duvar gibi sizi Babadağ karşılıyor. DOSEV grubu olarak burada soluklanıp bir yemek molası veriyoruz. Mola sonrası aynı rotayı veya hemen yukarıda bulunan su kanalları rotasını kullanarak başladığımız noktaya; köye dönüyoruz.

5 7 - Denizli’deki Karadeniz Fırtına Vadisi

Bu kadar ekolojik ve endemik türü içinde barındıran Altındere, Denizli’nin ciğerleri adeta… Şehre yakın olması sebebiyle hafta sonları herkesin özgürce vakit geçirebileceği, yürüyüş yapabileceği bir doğal güzellik alanı… Umarım buraları da insanların açgözlülüğüne kurban gitmez. sonu aileniz ya da dostlarınızla Altındere vadisine gittiğinizde eminim siz de en az benim ve arkadaşlarım kadar keyif alacaksınız… Sizleri, bu vadinin dört mevsim güzelliğini yansıtan fotoğraflarla başbaşa bırakıyorum..

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Sıradaki haber:

Doğalgaz ve Elektrikteki İndirimden Sanayici Memnun

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.