DOLAR

8,4311$%0.03

EURO

9,9789%0.04

GRAM ALTIN

483,70%-0,47

ÇEYREK ALTIN

7.783,23%-0,62

a

Denizli ev fiyatları 2021! Konut fiyatlarındaki artış sürecek mi?

Denizli genelinde ev fiyatları son bir yılda ortalama olarak yüzde 33,8 oranında artış kaydetti. Bazı ilçelerinde ev fiyatları ikiye katlandı. Buna karşılık Ocak-Temmuz döneminde Denizli’de satılan toplam konut sayısı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 31,2 azalarak 7 bin 398 adede geriledi.

Ocak-Temmuz döneminde genelinde satılan toplam konut sayısı 660 bin 595 adet oldu ve geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 22,7 oranında düşüş kaydetti. Bu dönemde gerçekleşen konut satışlarının yalnızca yüzde 30’u sıfır konut satışlarından oluştu. Son iki yılda ağırlığı gittikçe artan ikinci el satışların adedi ilk yedi ayda 460 bin 045 oldu. Geçen sene salgın nedeniyle çakılan konut satışlarını canlandırmak amacıyla alınan önlemlerin sonucu olarak patlayan taleple birlikte konut fiyatları yükselişe geçti. Bu sene ise talepte düşüş yaşanmasına rağmen bu sefer de inşaat maliyetlerinin oldukça yüksek düzeylerde artması nedeniyle konut fiyatları tırmanışını sürdürüyor. TUİK tarafından en son açıklanan Temmuz ayı inşaat maliyet endeksi son bir yılda yüzde 44,8 artış kaydetti. Konut satış fiyatlarında hâlâ süren rallinin yanında şimdi de çeşitli lokasyonlardaki kiralık konut fiyatlarında anormal artışlar görülüyor. Bir buçuk yıl aradan sonra üniversitelerin yüz yüze eğitime dönmesi gibi nedenlerle bazı büyük şehirlerin merkezi konumda bulunan semtlerinde kiralık konutlara olan talepte patlama yaşandı. Talebe oranla arzın yetersiz kaldığı bu ilçe ve semtlerde fiyatlar normalin çok üzerine çıktı. Örneğin, ’da öğrencilerin büyük rağbet gösterdiği Beşiktaş, Kadıköy gibi ilçelerde şu dönemde bulmak neredeyse imkânsız hâle geldi.

Denizli satılık daire fiyatları ne kadar?

Denizli konut fiyatları ortalaması Ağustos ayında 3+1 daireler için 375.000 oldu. Denizli satılık daire fiyatları son bir yılda yüzde 33,8 oranında artış sergiledi. Global emlak arama motoru Flatfy’ın Türkiye’deki bölgesel konut fiyatları hakkında emlak ilanları veritabanını baz alarak hazırladığı rapora göre Denizli Merkezefendi satılık daire fiyatları yıllık yüzde 37,9 oranında artış gösterdi. Merkezefendi ilçesinde 3+1 dairelerin Ağustos ayı ortalama satış fiyatı 427.000 TL seviyelerinde gerçekleşti. Pamukkale satılık daire fiyatları geçtiğimiz seneye kıyasla yüzde 26,5 artış sağlarken 3+1 daireler için Ağustos ayı ortalama satış fiyatı 336.000 TL düzeyinde seyretti. Çivril’de konut fiyatları son bir yıllık süreçte yüzde 38,2 oranında artış kaydetti. Çivril’deki 3+1 dairelerin Ağustos ayı fiyatları ortalama 398.000 TL şeklinde oluştu. Acıpayam’da daire fiyatları son bir yıl içerisinde yüzde 28,8 artış gösterirken 3+1 dairelerin Ağustos ayı ortalama satış fiyatı 282.000 TL seviyelerinde gerçekleşti.

Denizli kiralık ev fiyatları ne kadar?

Denizli kiralık ev fiyatları son bir yılda ortalama yüzde 27 oranında artış sağladı. Denizli kiralık ev fiyatı ortalaması 3+1 daireler için Ağustos ayında 1.550 TL düzeyinde oluştu. Kiraların en çok artış gösterdiği ilçe Çivril oldu. Merkezefendi’de kiralık ev fiyatları bir önceki seneye göre yüzde 28 oranında artış kaydetti. Pamukkale’deki kiralık evlerin fiyatları son bir yılda ortalama yüzde 22 oranında artış gösterirken Acıpayam’da kiralık ev fiyatlarındaki yıllık artış oranı yüzde 24 seviyelerinde gerçekleşti. Çivril kiralık ev fiyatlarının senelik artış oranı yüzde 43 düzeyine ulaştı.

Denizli konut satış rakamları

Denizli ili genelinde konut satışları Temmuz ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 56,1 oranında düşüş kaydederek 1.237 adede geriledi. Denizli’de satılan yeni konut sayısı Temmuz ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 62,4 oranında azalarak 308 oldu. Yeni konut satışlarının toplam konut satışları içindeki payı yüzde 25 şeklinde oluştu. İkinci el konut satışlarında ise Temmuz’da 929 adet konut el değiştirdi. Denizli Temmuz ayı ipotekli konut satışları geçen seneye göre yüzde 82,3 oranında azalarak 317 adet olarak gerçekleşti. Denizli genelinde ipotekli satışların Temmuz ayı toplam konut satışları içindeki payı yüzde 25,6 oldu. Diğer satış türleri kapsamında Temmuz ayında Denizli’de toplam 920 konut el değiştirdi ve bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 11 oranında bir düşüş gösterdi.

Yılın ilk yedi ayında Denizli genelinde satılan toplam konut sayısı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 31,2 oranında azalarak 7 bin 398 adede geriledi. Denizli’de Ocak-Temmuz döneminde satılan sıfır konut sayısı 2 bin 70 olurken bu rakam yüzde 35,4’lük bir azalışa işaret etti. İpotekli konut satışları geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 69,4 düşüş göstererek 1.760 oldu.

Denizli’de 2019 yılında satılan toplam konut sayısı 15 bin 563 olurken 2020’de bu rakam yüzde 16,2 oranında artış kaydederek 18 bin 82 adede ulaşmıştı. 2019’da Denizli genelinde sıfır konut satışları 5 bin 505 adetken 2020 yılında yüzde 1,1 azalma sergileyerek 5 bin 445 adede gerilemişti. Denizli’deki ipotekli konut satışları 2020’de yüzde 68,5 artış göstererek 8 bin 224 adede çıkmıştı.

İnşaat sektörü maliyetlerden yakınıyor

TUİK’in en son Temmuz ayına ilişkin olarak açıkladığı inşaat maliyet endeksi, bir önceki ay olan Haziran’a göre aylık yüzde 2,6 oranında artış gösterirken geçen yılın aynı ayına göre ise yıllık yüzde 44,8 düzeyinde artış kaydetti. Yine TUİK’in açıkladığı inşaat malzeme endeksi aynı dönemde yıllık yüzde 56,4 artış gösterdi. Girdi maliyetlerindeki artış sektörde sıkıntıya yol açmaya başladı. İMKON (İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu) çimento, demir gibi girdilerin fiyatlarında yaşanan yüksek oranlı artışları protesto etmek amacıyla inşaatların 24 Eylül tarihine kadar 15 gün süreyle durdurulacağını açıkladı. Aydın satılık ev fiyatları son bir yılda ortalama yüzde 61 oranında artış gösterdi.

Diğer yandan yılın ilk 6 ayında Türkiye genelinde belediyeler tarafından yapı ruhsatı verilen bina sayısı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 90,4 artarak 63 bin 401 adede ulaştı. Sektörde yeni yatırımlar hız kesmeden devam ediyor. Salgın döneminin etkisiyle konut tercihlerinde yaşanan değişim inşaat yatırımlarına da yansıdı. Bu yılın ilk altı aylık döneminde verilen müstakil konut sayısı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 150’nin üzerinde artış gösterdi. Denizli genelinde bu yılın Ocak-Haziran döneminde belediyeler tarafından yapı ruhsatı verilen bina sayısı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 73 artışla  bin 485 adede ulaşırken ruhsat verilen daire sayısı yüzde 68 artışla 4 bin 602 oldu. Rakamlar müstakil konutlara olan talebin arttığını gösteriyor.

Yabancılar konut almaya koşuyor

Bu yıl Ocak-Temmuz döneminde yabancılara yapılan konut satışları geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 47 artış kaydederek 24 bin 983 adede ulaştı. Bu dönemde 3 bin 731 konut satın alan Irak vatandaşları ilk sırada yer alırken Iraklıların toplam yabancı alımları içerisindeki payı yüzde 14,7 düzeyinde oluştu. Yılın ilk yedi ayında İranlılar Türkiye’de 3 bin 689 konut satın alarak ikinci sırada yer aldılar. İran vatandaşlarının toplam satışlar içerisindeki payları yüzde 14,6 şeklinde gerçekleşti. Aynı dönemde Ruslar ülkemizde 2 bin 124 konut satın aldılar ve yüzde 8,4 pay ile üçüncülüğe yerleştiler. Afgan uyruklular Ocak-Temmuz döneminde ülkemizde 1.506 konut satın alarak yüzde 6 pay ile dördüncü sırada yer aldılar. Bu yılın ilk yedi ayında yabancılar her zaman olduğu gibi en çok İstanbul’da konut satın almayı tercih ettiler. Aynı dönemde yabancıların konut alımı için en fazla ilgi gösterdiği diğer illerimiz sırasıyla Antalya, Ankara, Mersin ve Yalova oldu.

Türkiye’nin en çok tercih edilen emlak arama motoru Flatfy, kiralık ev veya satılık daire arayışında olan kişilere oldukça geniş bir seçenek yelpazesi sunmasının yanı sıra düzenli olarak emlak sektöründeki bölgesel fiyatlamalara ilişkin raporlar hazırlıyor. Flatfy tarafından paylaşılan bu raporlar dönemsel fiyat değişimlerine ışık tutarken ev arayışında olan kişiler için yol gösterici bir nitelik taşıyor. https://tr.flatfy.com adresi üzerinden hizmet veren Flatfy, tüm emlak ilan sitelerinde yayınlanan ilanları toplayarak tek bir sayfada dilediğiniz kriterlere göre arama yapabilmenize olanak sağlıyor. Bu sayede hayalinizdeki evi bulmak çok daha kolay hâle geliyor.

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Sıradaki haber:

Kuvvet Ölçüm Cihazları

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.