DOLAR

15,9016$% 0.35

EURO

16,8091% -0.28

GRAM ALTIN

940,78%0,04

ÇEYREK ALTIN

15.084,99%-0,32

BİTCOİN

460177฿%-3.90043

a

DENİZİ OLMAYAN DENİZLİ’YE TERSANE AÇTI

Denizlili genç girişimci Hasan Kocabıyık denizi olmayan ’ye tersane açtı, tekne ve yat üretimine başladı. Sanatçı menajerliği yapan Kocabıyık pandemi döneminde 1,1 milyon yatırım yaparak 3 bin metrekare kapalı alanda imalat yapıyor. Üretilen tekneler 2 kilometre uzaklıktaki Göcek’te suya indirilecek. Üretim için kent dışından ustalar getiren Kocabıyık, “Merakla başladı. Yatırıma dönüştürelim istedik. Ben burada olmamı sektöre anlatabiliyorum ama Denizli’ye anlatamıyorum. Şüphe ile bakıyorlar” diye konuştu.

Genç girişimci Hasan Kocabıyık denizi olmayan Denizli’ye tersane açtı. Oğlunun adını taşıyan Arsen Lorenzo Denizcilik şirketini kuran Kocabıyık, Bozburun’da bir mobilya üretim atölyesini satın alıp tersaneye çevirdi. 3 bin metrekare kapalı alanda özel sipariş tekne ve yat üretimine başlayan Kocabıyık, üretim aşamasındaki 22 metrelik özel tekneyi Hırvatistan’da bir turizm firmasına kiralamayı planlıyor.

ORTAKLIK YÜRÜMEDİ DENİZLİ’YE TAŞINDI

Daha önce Marmaris’te bir tersanenin ortağı olan Kocabıyık ortaklık yürümeyince tersanesini Denizli’de açma kararı aldı. İstanbul’da tekne üretiminde deneyimli çalışanlar ile Denizli’de mobilya sektöründeki ustalardan 17 kişilik bir ekip kuran Kocabıyık lamine malzemeler ile tekne üretimine başladı.  Toplam 1,1 milyon Euroluk yatırım yapan Kocabıyık yıl sonuna kadar yatırım miktarının 2 milyon Euroyu bulacağını söyledi.

SANATÇI MENAJERİYLE İŞ İNSANI OLDU
Uzun yıllar sanatçı menajerliği yapan Kocabıyık; “Corona eğlence sektörünü çok etkiledi. Bir şey yapamıyoruz bari yatırım yapalım dedik. Zaten tekne ve yatlara merakım vardı. Bu benim hobim.  Bu sektör de eğlence ve keyif üstüne kurulu bir sistem. Tuzla’dan tekne ustaları getirdik. Mobilya üretim atölyesi satın aldık ve üretime başladık” diye konuştu.

9a5d5b41 4c4a 4a38 b397 14819095a559 1024x682 - DENİZİ OLMAYAN DENİZLİ'YE TERSANE AÇTI

22 METRELİK TEKNE HIRVATİSTAN’A GİDECEK
Tersanede 22 metrelik bir tekne üzerinde çalıştıklarını kaydeden Kocabıyık; “Bu teknemiz tamamlandığında Hırvatistan’a gidecek. 5 metre genişliğinde 4 misafir iki de personel kabinine sahip çift motorlu bir tekne olacak. Yurt dışında turizm sektöründe kiralama odaklı değerlendirilecek. Anlaşmaları yapıldı. Burada denizci modeli tekneler de üretiyoruz. Profesyonel denizciler için modeller tasarlıyoruz. Birini tamamladık. Yurt dışından bir tasarım firması ile çalışıyoruz. 22 metrelik bir teknenin imal süreci yaklaşık bir yıl. Dünya piyasasında değeri 1,5 milyon Euro dolaylarında” ifadelerini kullandı.

ŞÜPHE İLE BAKIYORLAR
Her şeyin hayal bir hayal ile başladığını söyleyen Kocabıyık, “5 yıl önce bu işi yapacağım aklıma gelmezdi. Biraz biraz da meraktan bu işe girdik. Sevdiğim şey yatırıma dönüştü. Denizi olmayan bir yerde tersane kurma fikrine şüphe ile bakıyorlar. Böyle bir sorun var. Gelip gördüklerinde, buradaki çalışmaya tanık olduklarında ise çok şaşırıyorlar. Tekne yaptırmak isteyen insanlar oldu. Pazarlığın sonunda bile hala inanamayan insanlar çıktı. ‘Ne alaka?’ diye görüyorlar ama dünya yat sektörü deniz kıyısından uzaklaşıyor. Çünkü kıyı şeridinde inanılmaz bir pahalılık var. Ben burada olmamı sektöre anlatabiliyorum ama Denizli’ye anlatamıyorum” diye konuştu.

YAPILAN TEKNELER 210 KİLOMETRE UZAKTA SUYA İNDİRİLECEK

Denizli’de üretilen tekneler 210 kilometre mesafedeki GöceK’te suya indirilecek. Bunun için ciddi bir planlama gerektiğini söyleyen Kocabıyık, “Çizimden suya indirilene kadar büyük bir planlama gerektiriyor. Biz belli bir ölçüye kadar olan tekne ve yatları Göcek’e indireceğiz. Profesyonel olarak taşıyan firmalar var. Bu firmalar ile tespit anlaşması yapıyoruz. Yol güzergahı belirliyoruz. Valilikler, karayolları bizlere yardım ediyor. Mobesa ve trafik tabelalarını söküyorlar. Alt geçit türü yerlerde ise alternatif yollara yönlendiriliyoruz” ifadelerini kullandı.

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Sıradaki haber:

NİHAYET YIKILIYOR!

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.