DOLAR

17,9285$% 0

EURO

18,2700% 0.06

GRAM ALTIN

1.018,12%0,08

ÇEYREK ALTIN

16.374,43%0,72

BİTCOİN

412984฿%0.88784

a

CHP DENİZLİ KADIN KOLLARINDAN İSTANBUL SÖZLEŞMESİ TEPKİSİ

Cumhuriyet Partisi Kadın Kolları, 81 ilde olarak İstanbul Sözleşmesi hakkında bir basın toplantısı düzenledi. CHP Denizli İl Kadın Kolları Başkanı Ayşen Kocabay, “Biz kadınlar, kazanılmış haklarımızın gasp edilmesine izin vermeyeceğiz. 20 Mart 2021 tarihinde, yarısı açıklanan kararla İstanbul Sözleşmesi’nin fesih kararını tanımıyoruz, tanımayacağız” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları, İstanbul Sözleşmesi hakkında ülke genelinde eş zamanlı olarak basın toplantısı düzenledi. CHP Denizli İl Kadın Kolları Başkanı Ayşen Kocabay, yaptığı açıklamada, “Bugün İstanbul Maltepe Sahil Alanı’nda ‘İstanbul Sözleşmesi’nden Vazgeçmiyoruz’ mitingi yapılıyor. Günlerdir İstanbul Valiliği’nden beklenen izin yazısı, 17 Haziran akşamı çıkabildi, ancak miting 1000 kişinin katılımı ile sınırlandırıldı. İstanbul’da toplanan kız kardeşlerimizle dayanışma içerisindeyiz. Bu amaçla, Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları olarak 81 ilde eş zamanlı basın açıklaması yapıyoruz. Biz kadınlar, kazanılmış haklarımızın gasp edilmesine izin vermeyeceğiz. 20 Mart 2021 tarihinde, gece yarısı açıklanan kararla İstanbul Sözleşmesi’nin fesih kararını tanımıyoruz, tanımayacağız. Bizler, bu hukuksuz kararının iptali için Danıştay’a başvuruda bulunduk. Yürütmenin durdurulması kararını beklerken, 30 Nisan 2021’de Resmi Gazete’de, ikinci bir Cumhurbaşkanı kararı yayımlandı. Kararda, İstanbul Sözleşmesi’nin fesih tarihinin 1 Temmuz olduğu belirtildi. Danıştay, 1 Haziran 2021 tarihinde açtığımız davaya yönelik, ‘idarenin savunması alındıktan sonra inceleme gerektiğine’ hükmetti. Kadınlar için hayati öneme sahip İstanbul Sözleşmesi konusunda Danıştay’ın almak için bile iki ay beklediği böylece ortaya çıkmış oldu. Danıştay Başkanı Zeki Yiğit’e sesleniyoruz: İstanbul Sözleşmesi’nin feshine ilişkin tek cümlelik kararda ne bir gerekçe, ne de bir açıklama bulunuyor. 1 Temmuz’a sayılı günler kaldı. Acilen hukukun üstünlüğünü gösteren bir karar alın! Meclis’teki tüm partilerin oybirliğiyle kanunlaşan İstanbul Sözleşmesi, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin iradesi yok sayılarak feshedilemez” dedi.

istanbul sözleşmesi 1 740x420 - CHP DENİZLİ KADIN KOLLARINDAN İSTANBUL SÖZLEŞMESİ TEPKİSİ
“YAŞAMHAK PROJEMİZİ BAŞLATTIK”
Kocabay, “Kadınlar her gün katledilirken, şiddete uğrarken, böylesine önemli bir davayı rutin bir dava gibi ele alamazsınız. İnsan haklarıyla ilgili bir davada, her dakika çok değerlidir. Siz ise, 63 gün sonra ancak savunma istemeye karar verebildiniz. 1 Temmuz geçtikten sonra, karar verseniz ne olacak? Üstelik bu karar hukuka aykırılık yönünde olursa, uluslararası bir skandala imza atmış olacaksınız. Biz, icracı bir konumda olmamamıza rağmen, sözleşmenin gereklerinden birini hayata geçirdik ve YaşamHak projemizi başlattık. Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları olarak, kadına yönelik şiddeti durdurmak ve İstanbul Sözleşmesi’ni uygulatmak amacıyla, Genel Merkezi’mizde 7/24 faaliyet gösteren bir çağrı merkezi kurduk. 444 82 85 numaralı hattımız kanalıyla mağduru kadınlara, istismara uğrayan çocuklara ve ailelerine, 81 ilde hizmet veriyoruz. Barolarla imzaladığımız protokoller çerçevesinde ücretsiz hukuki destek sunuyoruz. PDR ile imzaladığımız protokol çerçevesinde, ücretsiz psikolojik rehberlik hizmeti veriyoruz. Ayrıca bazı illerde iş ve eğitim desteği sunuyoruz. Sosyal Mevzuatı, İş Kanunu ve Vergi Mevzuatı hakkında da bilgilendirme hizmeti verdiğimiz iller bulunuyor. Cumhuriyet Halk Partili belediyelerin olduğu yerlerde, şiddet gören kadınların ihtiyacını karşılıyoruz. Sözümüz açık, kararımız net: İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz” diye konuştu.

istanbul sözleşmesi 2 740x420 - CHP DENİZLİ KADIN KOLLARINDAN İSTANBUL SÖZLEŞMESİ TEPKİSİ

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Sıradaki haber:

MUSTAFA ÇOK İSTEDİĞİ SALINCAĞINA KAVUŞTU

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.