DOLAR

$%

EURO

%

GRAM ALTIN

%

ÇEYREK ALTIN

%

BİTCOİN

523079฿%-1.61804

a

ÇAL’IN HEDEFİ CEVİZ VE BADEM ÜRETİM MERKEZİ OLMAK

Denizli’nin Çal İlçesi’nde büyük bir değişim yaşanıyor. 205 yılından bu yana 14 bin dekara yakın ceviz, 4 bin dekar badem, 2 bin dekardan fazla zeytin dikiminin yapıldığı ilçenin Fethi Akcan, “Çiftçi üretimden kopmasın. Gelecek 10 yıl içinde Türkiye’nin önemli ceviz ve badem üretim merkezlerinden biri olacağız. Borç yükü ve yüksek girdi maliyetleri altında ezilen üreticiler rahatlatılmalıdır. Türkiye’nin ihracatın önünü açmak ve üretimden başka çaresi yok” dedi.

Uzun yıllardan bu yana şaraplık üzümleriyle adından söz ettiren Çal ilçesi, 2015 yılından bu yana ceviz ve badem dikimine hız verdi. 5 yıl içinde 14 bin dekara yakın ceviz dikimi yapıldı. 4 bin dekar badem dikimi yapan Çallılar, bölgede zeytinin de yetişebileceğini kanıtladı ve kısa süre içinde zeytinlik alan 2 bin dekarı geçti. Adıgüzeller Barajı’na yakın bölgede ise, yaklaşık 1000 dekarlık arazide Antep Fıstığı yetiştiriliyor.

71185762 10215730392309696 1199873795028942848 n - ÇAL'IN HEDEFİ CEVİZ VE BADEM ÜRETİM MERKEZİ OLMAK

“TARIMDA REFORM YAPILMALI”

Çal’ın MHP’li Belediye Başkanı Fethi Akcan, 10 yıl içinde ilçenin Türkiye’nin önemli ceviz ve badem üretim merkezlerinden olacağını söyleyerek, Türkiye’nin tarımda reform yapması gerektiğini söyledi. Akcan, şöyle devam etti;

 “Çerezlik ayçekirdeği, üzüm, kekik ve mısır üretiminde bölgemiz önemli yerlerden biri. Hububat ekim alanlarımız geniş. Son yıllarda ceviz, badem dikim alanları arttı. Bunlar sevindirici gelişmeler. Ancak, üreticinin çözülmeyi bekleyen sorunları var. Çiftçiler borç yükü altında. Yüksek girdi maliyetleri üreticinin belini yüktü. Ekonomi ve hukuk siteminde reformlardan söz ediliyor. Bunlar güzel ve olumlu gelişmeler. Tarımda da reform yapılmalıdır. Ülkemiz üretime ve ihracata odaklanmalı. Çiftçilerin yüksek girdi maliyetleri düşürülmelidir. Tüm çiftçileri gibi Çallılarda üretmeyi seviyor ve başarıyor. Çiftçilerimiz üretimden kopmamalıdır. Binlerce dekar boş tarım alanları var. Bu araziler işlenmelidir.”

fethi akcan 1024x680 - ÇAL'IN HEDEFİ CEVİZ VE BADEM ÜRETİM MERKEZİ OLMAK

 

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Sıradaki haber:

KASTAMONU TAŞ BASKISI DENİZLİ’DE

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.