DOLAR

8,4975$%-0.6

EURO

10,1262%-0.25

GRAM ALTIN

498,47%0,36

ÇEYREK ALTIN

7.967,46%-0,12

a

Büyükşehir kömür denetimlerine başladı

Kış mevsiminin gelmesi ile birlikte ısınmadan kaynaklanan ve kaloriferlerin neden olduğu hava kirliliğini önlemek için Denizli ,  kömür satış noktalarında ve konutlarda denetimlere başladı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan ısınmadan kaynaklanan hava kirliliğinin kontrolü için yetki devri alan Denizli Büyükşehir Belediyesi, kış mevsimi öncesi kömür satış noktalarında ve konutlarda denetimlerine başladı. ekipleri bu kapsamda, Denizlililerin daha ve temiz bir ortamda yaşayabilmeleri ve hava kirliliğini en aza indirmek amacıyla kömür satış noktaları ve kömür kullanan konutları denetliyor. Ekipler kömür satışı yapılan noktalarda rastgele seçilen kömürlerden numune alarak, için laboratuara gönderiyor. Bu kömürlerin Denizli İl Mahalli Çevre Kurulu’nca belirlenen kalite kriterlerine uygun olup olmadığı tespit ediliyor. Ayrıca denetimlerde işletmelerin kömür satış izin belgelerinin olup olmadığı da kontrol ediliyor. Denetlemeler kömür satış noktalarının yanında apartman ve sitelerde de yapılıyor. Denetim noktalarında gerekli bilgilendirmeler de yapılırken, vatandaşların duyarlılığı ile son yıllarda hava kirliliğinin minimum düzeye indiği kaydedildi.

Nelere dikkat edilmeli?

Tüketicilerin kömürlerini satış izin belgesi olan işletmelerden alması gerektiği kaydedilirken, şu hususlara dikkat etmeleri istendi: “Tüketici satıcılardan kömürlerin alt ısıl değerlerini öğrenmeli ve kalitesiz kömür kullanmamalı. Açıkta kömür satılmamalı ve alınmamalı. Yerli kömür alırken alt ısıl değerinin 5400 kcal/kg ithal kömürde ise alt ısıl değerinin 200 kcal/kg olmasına dikkat edilmeli. Alınan kömürler için satıcılardan mutlaka fatura alınmalı. Kalorifer kazanı ateşçi belgesi olmayanlar, ateşçi olarak görevlendirilmemeli. Dış ortam sıcaklığı gece gündüz 15 derecenin üzerinde olduğu günlerde kalorifer ve sobalar yakılmamalı. Kalorifer ve sobaların ilk ateşlemesi sabah 06.00-09.00 arası ve akşam 16.00-19.00 saatleri arası yapılmamalı. Kalorifer kazan kontrolleri ve bakımları sürekli yapılmalı, bacalar her yıl temizletilmelidir.”

1 2167 - Büyükşehir kömür denetimlerine başladı

ALO 153 Çağrı Merkezi 7 gün 24 saat açık

Vatandaşların yakıt ve hava kirliliği konusunda her türlü bildirim için Denizli Büyükşehir Belediyesinin ALO 153 Çağrı Merkezine 7 gün 24 saat iletebileceği ifade edilirken, Denizli İl Mahalli Çevre Kurulu Kararları (MÇK) ve İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi Kararları gereğince ısınma amaçlı kullanılan yakıtlarla ilgili  Denizli Merkezde (Pamukkale ve Merkezefendi) doğalgaz alt yapısı çalışmalarının tamamlandığı bölgelerdeki; merkezi ısınan konutlarda doğalgaz dönüşümünün yapılarak, kullanıma geçilmesinin zorunlu hale getirilmesi kararının devam ettiğine dikkat çekildi.

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Sıradaki haber:

Acıpayam’da Okullar Hayat Buluyor

sadoglu kurban - Büyükşehir kömür denetimlerine başladı

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.