DOLAR

17,9490$% 0.29

EURO

18,3488% -0.2

GRAM ALTIN

1.026,65%0,69

ÇEYREK ALTIN

16.473,74%0,42

BİTCOİN

410227฿%-1.34439

a

Bir Gün Sizin De İhtiyacınız Olabilir

Denizli İl Sağlık Müdürlüğü tarafından Kan ve Kök Hücre Bağışı Kampanyası düzenlendi. Denizli İl Sağlık Müdürlüğü çalışanları ‘Anne Baba Abi Oğul’ sloganıyla Kan ve Kök Hücre Bağışı Kampanyasına destek verdi.

1 2403 - Bir Gün Sizin De İhtiyacınız Olabilir

Her yıl yüzlerce insan hastalık ya da kaza sonrası kan bulunamadığı için kaybetmektedir. Sürekli ve düzenli kan bağışı sayesinde bu can kayıpları yaşanmayabilir. 18-65 yaş aralığın da 50 kilogramın üzerindeki her sağlıklı birey kan bağışçısı adayı olabilir. Erkekler en sık 2 ayda bir, kadınlar ise en sık 3 ayda bir olmak üzere ve yılda toplam 3-4 üniteyi geçmemek üzere kan verilebilir. Bağışta öncelikle sağlık durumlarıyla ilgili formlar doldurulmakta, daha sonrada kişinin kan değeri, tansiyon ölçümü, ateş, nabız gibi bulgularına bakılıp bunlar uygun ise 450 ml kan alınmaktadır. İnsan vücudunda toplam 5000–6000 mililitre kan olduğu düşünülürse, bu miktar, toplam kan hacminin sadece yüzde 7,5-9’u kadardır. Kan bağışı sonrası eksilen sıvı hacmi, damar dışındaki sıvının, damar içine geçmesiyle saatler içerisinde karşılanır. Hücrelerin yenilenmesi süreci ise, 2 ay kadardır.

3 716 - Bir Gün Sizin De İhtiyacınız Olabilir

aylarında kan bağışının az olması ve kanın sürekli ihtiyaç olmasından yola çıkılarak Denizli İl Sağlık Müdürlüğünce başlatılan kampanyada; Müdürlüğe bağlı sağlık çalışanları kan ve kök hücre bağışında . İl Sağlık Müdürlüğü Sosyal Tesislerinde kurulan bağış noktasında Müdürlük çalışanları tarafından 37 kişi kan bağışında, 12 kişi kök hücre bağışında bulundu.

2 1399 - Bir Gün Sizin De İhtiyacınız Olabilir

“Bir Gün Sizin Ya Da Bir Yakınınızın İhtiyacı Olabilir!”

İl Sağlık Müdürü Uz. Dr. Berna Öztürk; ‘Kan ve Kök Hücre Bağışı Kampanyası’na destek veren sağlık çalışanlarına teşekkür ederek Türk Kızılayı’nın sadece felaket zamanlarında değil her zaman hatırlanması ve destek olunması gerektiğini belirtti. Öztürk: “Yapılan kan bağışlarının binlerce insanın hayatını kurtaracağı unutulmamalıdır. Herkesin her zaman ihtiyacı olan kanın tek kaynağı insan olup bu hayati sıvının başka bir muadili yoktur. Bu yüzden kan bağışlamak, hayat kurtarmakla eş değerdir. Hiç tanımadığınız insanlara kan bağışlayarak derman olabilir, hatta kan bağışlayarak kendi sağlığınızı da koruyabilirsiniz. Ne yazık ülkemizde de kan bağışı konusunda yeterli sayılara henüz ulaşılamamıştır. Denizli’de zaman zaman Kan Merkezi tarafından yapılan açıklamalar sonucu kan stoğu konusunda sıkıntı olduğunu biliyoruz. Kan Merkezi’nin topladığı kanlar yine hastanelerimizde hastalarımızın ihtiyaçları için kullanılmaktadır. Bu yüzden biz de Kızılay ile ortaklaşa bir etkinlik düzenleyerek büyük bir özveri ve emekle görev yapan sağlık çalışanlarımız ile şimdi de kanıyla can vermek ve faydalı olabilmek amacıyla, İl Sağlık Müdürlüğü olarak  ‘Kan ve Kök Hücre Bağışı Kampanyası’ düzenledik. Bu anlamda bugün Denizlili vatandaşlarımıza da çağrıda bulunarak bu konuya dikkat çekmek istiyor; onları kan ve kök hücre bağışında bulunmaya davet ediyoruz. Çünkü; kan ve kök hücre bağışına ihtiyaç duyacak kişi bir gün siz ya da bir yakınınız olabilir!” diye konuştu.

4 306 - Bir Gün Sizin De İhtiyacınız Olabilir

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Sıradaki haber:

Çivril’de Meşe Hırsızları Mahalleliyi Bezdirdi

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.