DOLAR

8,5975$%0.83

EURO

10,1318%0.68

GRAM ALTIN

485,85%1,13

ÇEYREK ALTIN

7.753,70%0,50

a

BATI CEPHESİNİN UN DEPOSU DEĞİRMENDERESİ

Denizli’den Çal’a giderken yolun 50 kilometresinde Menderes sizi yeşillikler ve kavak ağaçlarıyla karşılar. Hemen karşınıza Menderes’in azmi ve gücüyle oyduğu dev kayaları ve derin bir vadiyi görürsünüz. Burası Çal yöresinde Değirmenderesi olarak anılır. İçinde bin bir tarihi güzelliği ve sırı saklar…

KANYONDAN ÇAL MENDERES VADİSİNİN GÖRÜNÜMÜ 1024x385 - BATI CEPHESİNİN UN DEPOSU DEĞİRMENDERESİ

Çal yöresinde yaşayan çoğu insanın hatıralarında burası önemli bir yer tutar. Onun da sebebi buranın değirmenleriyle ünlü olmasıdır. Çal ve yöresinden gelen insanların çoğu burada bulunan ve su gücüyle çalışan değirmenlerde günlerce sıra beklermiş. Sırası geldiğinde unlarını öğütüp tekrar oradan ayrılmaları buranın aynı zamanda bir buluşma noktası olarak da kullanıldığının kanıtıdır.

TARİHİ DEGİRMENLERİN İÇLER ACISI DURUMU 1 - BATI CEPHESİNİN UN DEPOSU DEĞİRMENDERESİ

Aynı zamanda bu değirmenler Kurtuluş Savaşı zamanında batı cephesinin un ihtiyacının büyük bir kısmını da karşılamıştır. Bunun için bu bölge yakın tarih içinde çok büyük bir önem arz etmektedir. Bugün değirmenlerin çoğu harabe ve yıkılmış durumda olması çok acı bir gerçek.

KURTULUŞ SAVAŞINDA KUVAYİ MİLLİYE TARAFINDAN HAVAYA UCURULAN KÖPRÜNÜN BAGLANTI NOKTASI 1024x576 - BATI CEPHESİNİN UN DEPOSU DEĞİRMENDERESİ

KUVAYİ MİLLİYE’NİN İZLERİ HALA ORADA

Degirmenderesi bölgesinden çıkıp biraz kanyonun derinliklerine doğru ilerlediğimizde bir köprü ayağı bizi karşılıyor.

Burası Yunan ordusunun Çal tarafına geçmek isteyip, Kuva-yı Milliye milisleri tarafından havaya uçurulmuş bir köprü. Halen derenin iç kısmından buranın kalıntıları ve şarapnel parçaları çıkmaktadır.

YÜZLERCE KAYAY OYULMUŞ MAGARA YER ALMAKTA 1 1024x576 - BATI CEPHESİNİN UN DEPOSU DEĞİRMENDERESİ
Yürüyüşümüze devam ediyoruz. Karşımıza yüzlerce irili ufaklı mağara geliyor. Bu mağaralarda kap, kaçak ve çömlek parçaları ile kemikler hemen gözümüze çarpıyor. Buranın bir yerleşim yeri olduğunu anlamak için fazla bir bilgi olmadan anlamak mümkün. Zaten köylülerin de anlattığına göre bu bölgeden yüzlerce kalıntı çıkmış. Bazıları halen cami avlularını süslemekte.

TOP TEPESİ 1 - BATI CEPHESİNİN UN DEPOSU DEĞİRMENDERESİ
Karşımızdaki Top Tepesi dedikleri bir tepe görüyoruz. Burası Yunanlılar’ın bir top yerleştirmesi yüzünden top tepesi adıyla anılır olmuş. Fakat gerçek buranın bir kurgan olduğu her halinden belli ..
Fakat çok yakında bu güzellikler ile yakın ve geçmiş tarih bu bölgeye yapılacağı söylenen projesiyle ya talan olacak, yada susuz kalıp tarihe karışacak…

KANYONDA SAKLI GEÇİTLER VE KAYA İÇİ YOLLAR BULUNMAKTA. 1 - BATI CEPHESİNİN UN DEPOSU DEĞİRMENDERESİ

KANYONDA SAKLI GEÇİTLER VE KAYA İÇİ YOLLAR BULUNMAKTA.

KANYONUN EN DAR BLGESİ RİVAYETE GORE BİR ASLAN GEYİĞİ KOVALARKEN BU NOKTADAN KARŞIYA ATLAMIŞ 1 692x1024 - BATI CEPHESİNİN UN DEPOSU DEĞİRMENDERESİ

KANYONUN EN DAR BÖLGESİ RİVAYETE GÖRE BİR ASLAN GEYİĞİ KOVALARKEN BU NOKTADAN KARŞIYA ATLAMIŞ

KANYONUN İÇ BLGELERİ YABANİ MEYVELERLE DOLU 1024x576 - BATI CEPHESİNİN UN DEPOSU DEĞİRMENDERESİ

KANYONUN İÇ BÖLGELERİ YABANİ MEYVELERLE DOLU

 

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Sıradaki haber:

Denizlispor Seri Peşinde

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.