DOLAR

8,4046$%-0.08

EURO

10,1871%0

GRAM ALTIN

506,10%-0,12

ÇEYREK ALTIN

8.117,81%-1,77

a

ANADOLU’YU DEMİRKAZIK’LA BAĞLAYAN TÜRKLER

Anadolu coğrafyasında dolaştığımızda kadim Türk inançlarıyla ilgili sadece masallar ninniler halk söylenceleri gelenek ve görenekleri görmezsiniz ele ayağa gelen gözünüze batan verilere de ulaşırsınız lakin bunlara Türk gözüyle bakmazsanız anlamlandıramaz ne olduğunun farkına varamazsınız yada gördüğünüz ve anlamlandıramadığınız verileri farklı medeniyetlere yakıştırırsınız…

104881757 2396406303990895 8430590945977868470 n - ANADOLU’YU DEMİRKAZIK'LA BAĞLAYAN TÜRKLER

Bugün bunlardan biri olan Demirkazık inancından bahsedeceğim ve konuyu Denizli Çivril köyünde görüp fotoğrafladığımız DemirkazıkR7;a bağlayacağım.Öncelikle Özdemirci’ de belirlediğimiz Demirkazık’dan bahsetmeden Türklerde Demirkazık nedir ? Demirkazık inancı nasıldır? Onlardan bir bahsedelim ve konuyu sonra Özdemirci’ye bağlayalım.
Bilindiği üzere Dünya üstündeki çoğu millet gökyüzü yıldızlar ve gezegenlerle ilgilenmiştir .Türklerde pek çok millet gibi gökyüzü ile ilgilenmiş hayvancılık göç tarım iklim gibi pek çok hayatlarını ilgilendiren veriye buradan ulaşmışlardır.
Türklerin gökyüzü gözlemlerinde her zaman değişmeyen yerde gördükleri bir yıldız Türk inanç ve kültüründe çok önemli bir yere sahip olmuştur bu yıldız kutup yıldızı Türklerdeki adı ile Demirkazık yıldızıdır.

105330362 894362281063315 142829599988073718 n - ANADOLU’YU DEMİRKAZIK'LA BAĞLAYAN TÜRKLER

Türkler her gökyüzüne baktığında sabit gördüğü bu yıldıza gökyüzünün açılan kapısı demiş bütün gezegenlerinde Kutup Yıldızının etrafında döndüklerine inanmışlardı onlara göre bu düzenin bozulması demek, dünya ve kainatın sonu demekti. Kazık denmesinin nedeni de göğün direği olarak görüldüğü içindi. Göktengri ‘de atlarını bu kazığa bağlardı.
Kadim Türklere göre  dünyadan kutup yıldızına kadar uzanan bir ağaç vardı. Gök ve yer yaratılırken bu ağacın tohumu da atılmış ve zamanla büyüyüp gök ve yeri birleştirmişti. Bu anlamda Hayat Ağacı ile Kutup Yıldızı arasında Türklerde sıkı bir bağ vardı. Nasıl ki Hayat Ağacı dünyanın ortasındaysa kutup yıldızı* da gökyüzünün tam ortasıydı (neden? çünkü hiç kıpırdamıyor… daha doğrusu Türkler o zamanki bilgileriyle buna inanıyordu diyelim) ve bu ikisi birbiriyle bağlantılıydı. Yani Demirkazık bir nevi gökyüzüne açılan kapıydı. Eski Türklere göre Prof.Dr B.ÖGEL hocaya göre gökle yeri, ruh alemi ile madde dünyasını ve aynı zamanda insan ile Tengri’yı birbirinden ayıran bir sınır der Demirkazık için yine kaşgari Divanı Lugati Türk’te şöyle açıklamış Demirkazık’ı : “kaznğuk: kazık. bu sözden alınarak kutup yıldızına temür kaznğuk denir, demirden yapılmış kazık demektir ki sanki gök bunun üzerinde dönüyor.”
(3. cilt, s.383) yine yulduz/yıldız kelimesinden bahsederken de Demirkazık’ın adından bahsetmiş: “yulduz: yıldızlara verilen genel bir isim; müşteri yıldızına erentüz, mizan yıldızına karakuş, süreyya’ya ülker, yedi kardeşlere yetigen, kutup yıldızına temürkazuk, mirrih/merih yıldızına bakırsokım denir.” diye Lügatta belirtmiştir.

105392048 745298022954362 2804536922468915899 n - ANADOLU’YU DEMİRKAZIK'LA BAĞLAYAN TÜRKLER

 

Türkler Göğün direğini”, bir çadır direğine benzetmişlerdi yine Türkler gökyüzünü, yeryüzüne gerilmiş bir çadır gibi düşünürlerdi. Bunun için de  Göktürk yazıtlarında “Göğün basmasından ve yıkılmasından” söz açılmaktadır.
Bu inançlar ışığında; Türkler yaşadıkları yerin ortasına büyükçe bir taş dikerler bunu da göğün direği olduğu inanılan kutup yıldızına bağlarlardı. Bu taşa da Demirkazık derlerdi bir nevi yaşadıkları yerin gökle kozmik kapı ile bağlantısını kurarlardı.

106025688 1326737104201459 5736352888644081555 n - ANADOLU’YU DEMİRKAZIK'LA BAĞLAYAN TÜRKLER

İşte fotoğraflarını gördüğünüz Çivril Özdemirci köyünün neredeyse ortasında gördüğümüz yaklaşık 5 mtlik dikilitaş (taşın ucu kırılmadan önce böyleymiş köylülerin anlattığına göre) bu inancın günümüze kalan bir kanıtıdır tabi ki bu inanç ve taşın işlevi köyde unutulmuş ve kaderine edilmiştir.
Yine bu inanç ışığında Anadolu’nun tam ortasında bulunan dağlarda Demirkazık denmektedir. Demirkazık adı gelişi güzel verilmiş bir isim değildir. Bu dağlara Türkler bu toprakları göğün kapısına Demirkazık yıldızına bağlamıştır sarsılmasın yıkılmasın ‘’bölünmesin’’ diye..!

105011695 565459920695635 5428369635194607084 n - ANADOLU’YU DEMİRKAZIK'LA BAĞLAYAN TÜRKLER

 

Yine Türkler müslüman olduktan sonra göğün direği inancı devam etmiş Yerden göğe doğru uzanan direk, artık Muhammed olmuştur. Alevi inancına sahip Türkler buna Ali’yi de katarlar. Meselâ Pir Sultan Abdal’ın Şah İsmail’den aldığı şu güzel şiir, bunun için güzel bir örnektir.
“Yakdıcağım bir çırağdır,
“Yerden göğe bir direkdir,
“Bindiceğim bir burakdır,
“Allah bir, Muhammed, Ali!”
Nitekim yine bir Bektaşî ozanı  Dedemoğlu, yerin direğinden de söz açıyordu. Ona göre, bu direk de Muhammed‘dir:
“Yerin göğün, arşın, kürsün direği,
“Varınca bir tel ver pirime turnam!…”

Bunun gibi Türk kültüründe örnekler çoğaltabılır yine Finlandiyalı bilginler Ortaasya ve Sibirya’da büyük seyahatlar yapmış ve kendi atalarının eski kültürlerini toplamak istemişlerdi. Tanınmış Fin bilgini K.F. Karyalainen, İrtiş nehri boylarında gezmiş ve çok değerli bilgiler toplamıştı. Ayrıca bu bölgede, köyün orta meydanına bir “Gök direği” dikme adetinin, çok yaygın olduğunu da hayretle görmüştü. Bu köylerde genel olarak Finler ve Macarlarla akraba kavimleri, Türk köyleri ve obaları ile sarılmıştı. Bu sebeple, bu tanınmış Fin bilgini de, İrtiş boyundaki Ostyak köylerinin, kuvvetli bir “Türk tesiri” altında bulunduklarını söylemekten kendini alamamıştı. Aralarındaki tek fark, Türklerin müslüman olarak bu aretleri kaldırmış olmaları ve Ostyakların ise, eski dinlerini muhafaza etmiş olmaları idi. Şüphesiz ki İslâmiyet ile ortadan silinmiş olan bu adetler, İslâmiyetten önce, Türk obalarında da yaşamıştı.
Bu anlamda bir not daha boğazların tam girişinde bulunan Semadırek adasınada Turk denizciler tarafından göğün direği anlamında kullanılan Semadirek ismini vermişlerdir

Kaynaklar : Genelturktarihi.net , Prof Dr Bahadin Ögel , Divanı Lugatı Türk

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Sıradaki haber:

DENİZLİ VALİSİ ATİK: ‘KENT İÇİN ELİMDEN NE GELİYORSA TAŞIN ALTINA ELİMİ DEĞİL GÖVDEMİ KOYMAYA HAZIRIM’

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.