DOLAR

15,6530$% 1.11

EURO

16,3626% 1.48

GRAM ALTIN

907,49%0,64

ÇEYREK ALTIN

14.712,61%-0,13

BİTCOİN

471751฿%1.57058

a

27 MAYIS DARBESİ’NDE DENİZLİ’YE SÜRÜLEN KÜRT AĞALAR!

27 Mayıs 1960 sabah saat 3.15’te piyade birlikleri ve süvari grubu, 3.30’da tanklar hareket etti. Saat 4.36’da Albay Alparslan Türkeş tarafından radyoda okunan ilk bildiri ile harekat bütün Türkiye ve dünyaya ilan edildi.

Bugün 27 Mayıs Darbesi’nin yıl dönümü. Başbakan Adnan Menderes’i, Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü Zorlu’yu ve Maliye Bakanı Hasan Polatkan’ı idam sehpasına götüren darbenin üstünden tam 60 yıl geçti.

O yıllarda herkes, 14 Ekim 1960’ta başlayan ve 11 ay süren Yassıada davalarına kilitlenmişti. 872 oturum yapıldı 1.068 tanık dinlendi.

27 mayıs darbesi denizliye sürülen kürt ağalar 3 - 27 MAYIS DARBESİ'NDE DENİZLİ'YE SÜRÜLEN KÜRT AĞALAR!

Tüm bunlar yaşanırken, DP’liler Kürdistan Hükümeti tesis etmek üzere çalışmalar yapmakla suçlandılar. Darbeden 4 gün sonra da Doğu ve Güneydoğu’dan seçilen 485 ağa ve şeyhler Sivas Garnizonu (Kabakyazı)’nda bir kampa yollandı.

27 mayıs darbesi denizliye sürülen kürt ağalar 1 - 27 MAYIS DARBESİ'NDE DENİZLİ'YE SÜRÜLEN KÜRT AĞALAR!

Kamp bir kışladan devşirmeydi.
Kalabalık grup içinde bölgenin önde gelen aşiret ağaları, belediye başkanları, şeyhleri, kanaat liderleri de vardı.
Örneğin; AK Parti eski Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat’ın dedesi Zeynel Turan. Cem Vakfı Başkanı İzzettin Doğan’ın babası Hasan Doğan, eski DYP Milletvekili, ‘Susurlukçu’ Sedat Bucak’ın babası Hakkı Bucak, Hak ve Özgürlükler Partisi’nin (HAKPAR) Genel Başkanı Sertaç Bucak’ın babası ve yasadışı Türkiye-Kürdistan Demokrat Partisi’nin (T-KDP) Başkanı Faik Bucak, Şeyh Said’in ailesi, Van’ın önde gelen aşiretlerinden Kinyaslar, Hakkâri’den Ertuşlar ve Diyarbakır’dan Ensarioğulları…
Brukan aşiretinin lideri Kinyas Kartal, kamptan sonra Adalet Partisi’nden milletvekili oldu, başkanlığı yaptı. Ensarioğulları aşiretinden Salim Ensarioğlu da bakanlık görevinde bulundu.
Tutukluların tümünün menkul ve gayrimenkullerine el konuldu. Kampta kalanlar yemeklerini kendi paralarıyla yiyorlar, maddi durumu elvermeyenler diğerlerinin çamaşırlarını yıkayarak geçiniyordu. 485 kişi hiç mahkeme görmeden 9 ay boyunca kampta tutuldu.

27 mayıs darbesi denizliye sürülen kürt ağalar 2 - 27 MAYIS DARBESİ'NDE DENİZLİ'YE SÜRÜLEN KÜRT AĞALAR!

Sivas’taki kamp 1960 tarihinde çıkan 105 numaralı Mecburi İskân Kanunu ile boşaltılıp Millî Birlik Komitesi tarafından “55 ağa” DP’yi destekliyor iddiasıyla Denizli, Antalya, Isparta, İzmir, Afyonkarahisar, Manisa ve Çorum’a sürüldü.

Sürülenler arasında Bucaklar, Septioğulları, Ensarioğulları gibi bölgenin güçlü aileleri, Ali Rıza Septioğlu, Kinyas Kartal, Melik Fırat, Zeynel Abidin Gaydalı gibi daha sonra siyasete atılacak isimler de vardı.

2 yıl sonra 1962 yılında kanun kaldırıldı ve Denizli’ye sürülenlerin büyük kısmı memleketlerine geri döndü. O dönemin kaynakları Denizli’de kimlerin kalıp kalmadığı hakkında yeterli bilgi içermiyor.

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Sıradaki haber:

BÜYÜKŞEHİR İLE DAHA YEŞİL BİR DENİZLİ

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.